Już po raz 14. studencką pieśnią "Gaudeamus igitur" zainaugurowano nowy rok akademicki dydaktycznej uczelni aktywizującej pokolenie nieco starszych płońszczan.
Na otwarcie nowego sezonu wykładów zaproszono znakomitych gości, aktorów: Teresę Lipowską i Tomasza Gęsikowskiego.
– Z roku na rok grupa rośnie w siłę. Sukcesywnie przybywa uczestników i nie ma tak, aby ktoś przystąpił do UTW, a potem chciał się wycofać – mówi Jolanta Marzęcka z Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, która koordynuje pracę Uniwersytetu. - To wyjątkowa, otwarta i bardzo wdzięczna grupa ludzi, która poza tym chętnie korzysta z naszej oferty imprez kulturalnych. Kiedy organizujemy jakieś wydarzenia, to zwykle słyszę: "twoi na pewno przyjdą". Nigdy nie zawodzą – dodaje.
Podobnego zdania jest burmistrz Płońska. – Jesteście bardzo aktywnym gronem osób, które uczestniczy w tych wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez miejski samorząd. Można na was zawsze liczyć – zwracał się do słuchaczy UTW podczas otwarcia roku akademickiego 2017/2018 w sali kinowej Andrzej Pietrasik. - Przynależność do uniwersytetu to coś więcej, niż obecność na sobotnich wykładach. To styl życia, aktywne spędzanie czasu na emeryturze. To wykłady, zajęcia artystyczne, wycieczki i wspólne wyjścia, np. do kina – wymienia Elżbieta Wiśniewska, dyrektor płońskiego MCK-u.
Gośćmi wieczoru inaugurującego nowy rok akademicki byli aktorzy: Teresa Lipowska, czyli Barbara Mostowiak z serialu "M jak miłość" oraz Tomasz Gęsikowski, który szerszej widowni dał się poznać m.in. z ról w takich serialach jak: "Samo życie", "Czas honoru" czy "Ojciec Mateusz". – Darzę wielkim szacunkiem instytucję, jaką jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Bardzo nisko kłaniam się również słuchaczom takich placówek. Jesteście wspaniałymi ludźmi, potraficie znaleźć w sobie tyle siły, aby odkrywać nowe przestrzenie, aby razem się spotykać i uśmiechać – mówiła do zebranych Teresa Lipowska, która wspólnie z Tomaszem Gęsikowskim wystąpiła w programie "Rozmowy o życiu, sztuce i ...". Było to kameralne spotkanie z poezją, podczas którego artyści opowiadali o swoim zawodowym oraz osobistym życiu.
Już 21 października podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona ze słuchaczami PUTW spotka się Yaron Karol Becker, publicysta, tłumacz z hebrajskiego i rosyjskiego, który wygłosi wykład pod tytułem "Rozdarta tożsamość polskich poetów i pisarzy żydowskiego pochodzenia: Tuwim, Słonimski, Korczak". W pierwszym semestrze prelekcje dotyczyć będą również m.in. tematyki medycznej, muzycznej, czy też podróżniczej.
Dawid Turowiecki