W Przasnyszu ogłoszono wyniki 11. Mazowieckiego Konkursu Literackiego "Jam po dawnemu moc twoja i siła".
Hasło tegorocznej edycji, jak wyjaśniła podczas spotkania finałowego w Muzeum Historycznym Bożenna Beata Parzuchowska, pomysłodawczyni i koordynator konkursu, zostało zaczerpnięte ze znanego wiersza "Bogurodzica" Marii Konopnickiej. Podkreśliła, że w roku jubileuszy maryjnych: 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie i 100. objawień w Fatimie, 90. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, której dokonał, pochodzący z ziemi przasnyskiej kardynał Aleksander Kakowski, a także 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej w Przasnyszu, temat konkursu nie mógł być inny. – Pragniemy z tych okazji ofiarować Maryi także swoiste votum w postaci pokonkursowego zbioru poezji pod takim samym co konkurs tytułem – zaznaczyła B. Parzuchowska. – Idąc za myślą św. Efrema Syryjczyka, zdajemy sobie sprawę, że zaprezentowane utwory są tylko kolejną, acz niedoskonałą próbą uchwycenia w poetycką metaforę bogactwa tej tajemnicy, jaka wiąże się z osobą i dziełem pokornej, a pełnej łaski Służebnicy Pańskiej – Maryi – Matki Jezusa Chrystusa. Podjęcie takiej próby wynika z wielkiej wewnętrznej potrzeby polskiej literatury do oddania, w tym wyjątkowym czasie, pokłonu Tej, która "Jasnej broni Częstochowy" i "w Ostrej świeci Bramie".
Koordynator konkursu, zorganizowanego przez Koło Miłośników Sztuki TARAS i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz pozostali członkowie jury: Piotr Kaszubowski, prezes TPZP, mławski poeta Jarosław Trześniewski - Kwiecień i ks. Michał Gaszczyński, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Czernicach Borowych, przyznają, że ponad 40 jego uczestników z całego kraju zmierzyło się z niełatwym tematem. Z opublikowanych w pokonkursowej antologii wierszy przebijają bardzo różne przeżycia i refleksje autorów.
"Tu powietrze nasycone aniołami / inaczej pachnie ojczyzna / inaczej się oddycha i inaczej mówi (…) źle czują się tu demony (…) tu przetaczamy się powoli / wielką aortą miłości" – pisze w wierszu "Częstochowa modlitwami płynąca" laureatka pierwszej nagrody Iwona Świerkula z Warszawy. "wpatrzona w strzelistą wieżę / Maryjnego sanktuarium / przywołuję obrazy przeszłości - / huk dział potopu / koronację obrazu / Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego / i przestrzelony pas sutanny" – czytamy w utworze Marii Krystyny Dłuskiej z Ostrołęki, która zajęła trzecie miejsce. "układa historia fałdy Twych szat / nad naszym krajem / którego jesteś Królową" – dodaje płocki poeta Tadeusz Dejnecki, którego wiersze uhonorowano wyróżnieniem. "To dzięki Niepokalanej, więc i jej wcieleniom, / pełne są kościoły / a szloch ludzi u konfesjonału / oczyszcza z ułomności pychy / chichot prześmiewców" – zauważa zdobywca drugiej nagrody Rafał Jaworski z Tychów.
Wyróżnienia otrzymali również Natalia Borowska z Wałcza, Tadeusz Charmuszko z Suwałk i Maria Stefanik z Żarnowca. Przyznano też kilka nagród specjalnych. Jedna z nich, którą ufundowała parafia Czernice Borowe, trafiła na ręce Anny Humięckiej z Ciechanowa.
Opublikowane w pokonkursowej antologii wiersze wykorzystano w programie poetycko-muzycznym, który zaprezentował Teatr Trzech Pokoleń. Znalazły się w nim także utwory m.in. autorstwa Marii Konopnickiej i Jana Lechonia oraz fragmenty encyklik św. Jana Pawła II. Wybrzmiały też pieśni maryjne, do których śpiewania przyłączyli się wszyscy uczestnicy spotkania finałowego.
Mazowiecki Konkurs Literackie to wydarzenie, które na trwałe wpisało się do kalendarza wydarzeń kulturalnych, nie tylko na Mazowszu. Uczestnicy spotkania podkreślają jego wspaniałą organizację oraz przyjacielską atmosferę. Patronat nad wydarzeniem objęło przasnyskie starostwo powiatowe.
Wojciech Ostrowski