- Nie jesteśmy twórcami panujących w naturze, w życiu praw, lecz tylko ich interpretatorami i wykonawcami! - przestrzegał bp Piotr Libera podczas dorocznej Mszy św. dla akademików.
Biskup płocki przewodniczył w katedrze Mszy św. z udziałem rektorów, pocztów sztandarowych uczelni wyższych Płocka i północnego Mazowsza oraz parlamentarzystów i władz miasta. W homilii dziękował akademikom za obecność i świadectwo więzi z wartościami duchowymi i bogatą tradycją tego miasta i regionu. Odnosząc się do słów Ewangelii, zachęcał też, do spojrzenia na świat i życie jak na uporządkowaną i nawodnioną winnicę, daną człowiekowi od Boga w dzierżawę.
- Czy naprawdę jesteśmy absolutnymi właścicielami czegokolwiek na tym świecie? Wielu się zdaje, że tak! Ale jest to zakłamanie prawdy o świecie i życiu! W swojej "ekologicznej" encyklice "Laudato si" papież Franciszek przypomina, że Bóg odrzuca wszelkie ludzkie roszczenia "własności absolutnej". Nie jesteśmy właścicielami planety, na której żyjemy, lecz dzierżawcami! Nie jesteśmy twórcami panujących w naturze, w życiu praw, lecz tylko ich interpretatorami i wykonawcami! Jakże jednak często chce się usunąć prawowitego Właściciela świata, życia, czasu, prawdy! Efektem tego jest bolesny proces degradacji człowieka, małżeństwa, rodziny; degradacji poczucia odpowiedzialności i piękna. Dlatego nie sposób nie zadedykować wam, ludziom nauki na północnym Mazowszu, wciąż aktualnych życzeń św. Pawła z dzisiejszych czytań mszalnych: "W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym - to miejcie na myśli!" - mówił bp Piotr.
Biskup płocki przypomniał też o przeżywany Dniu Papieskim i zachęcał do wsparcia stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Staniemy za pół godziny solidarnie przed naszym pięknym, spiżowym pomnikiem św. Jana Pawła II. Dobrze, że staniemy, to nasza piękna, płocka tradycja! Ale bardzo was proszę - wesprzyjmy również wznoszenie tego "żywego pomnika" Papieża Polaka, "świadka nadziei" - mówił w homilii na rozpoczęcie nowego roku akademickiego.
Zaprosił też płocczan do udziału w bogatym programie Dni Kultury Chrześcijańskiej, którym patronuje wraz z Prezydentem Miasta. - Kultura to nauka, to działalność artystyczna, ale i coś więcej. O tym czymś wiedział już starożytny Cyceron, gdy wpatrując się w uprawę winnic i pól, określał kulturę jako "uprawę duszy". To samo jeszcze jaśniej wyraził św. Jan Paweł II, który często powtarzał, że kulturą jest "to wszystko, przez co człowiek bardziej
am