Nowy numer 13/2024 Archiwum

Być dobrym dzierżawcą świata

- Nie jesteśmy twórcami panujących w naturze, w życiu praw, lecz tylko ich interpretatorami i wykonawcami! - przestrzegał bp Piotr Libera podczas dorocznej Mszy św. dla akademików.

Biskup płocki przewodniczył w katedrze Mszy św. z udziałem rektorów, pocztów sztandarowych uczelni wyższych Płocka i północnego Mazowsza oraz parlamentarzystów i władz miasta. W homilii dziękował akademikom za obecność i świadectwo więzi z wartościami duchowymi i bogatą tradycją tego miasta i regionu. Odnosząc się do słów Ewangelii, zachęcał też, do spojrzenia na świat i życie jak na uporządkowaną i nawodnioną winnicę, daną człowiekowi od Boga w dzierżawę.

- Czy naprawdę jesteśmy absolutnymi właścicielami czegokolwiek na tym świecie? Wielu się zdaje, że tak! Ale jest to zakłamanie prawdy o świecie i życiu! W swojej "ekologicznej" encyklice "Laudato si" papież Franciszek przypomina, że Bóg odrzuca wszelkie ludzkie roszczenia "własności absolutnej". Nie jesteśmy właścicielami planety, na której żyjemy, lecz dzierżawcami! Nie jesteśmy twórcami panujących w naturze, w życiu praw, lecz tylko ich interpretatorami i wykonawcami! Jakże jednak często chce się usunąć prawowitego Właściciela świata, życia, czasu, prawdy! Efektem tego jest bolesny proces degradacji człowieka, małżeństwa, rodziny; degradacji poczucia odpowiedzialności i piękna. Dlatego nie sposób nie zadedykować wam, ludziom nauki na północnym Mazowszu, wciąż aktualnych życzeń św. Pawła z dzisiejszych czytań mszalnych: "W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym - to miejcie na myśli!" - mówił bp Piotr.

Biskup płocki przypomniał też o przeżywany Dniu Papieskim i zachęcał do wsparcia stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Staniemy za pół godziny solidarnie przed naszym pięknym, spiżowym pomnikiem św. Jana Pawła II. Dobrze, że staniemy, to nasza piękna, płocka tradycja! Ale bardzo was proszę - wesprzyjmy również wznoszenie tego "żywego pomnika" Papieża Polaka, "świadka nadziei" - mówił w homilii na rozpoczęcie nowego roku akademickiego.

Zaprosił też płocczan do udziału w bogatym programie Dni Kultury Chrześcijańskiej, którym patronuje wraz z Prezydentem Miasta. - Kultura to nauka, to działalność artystyczna, ale i coś więcej. O tym czymś wiedział już starożytny Cyceron, gdy wpatrując się w uprawę winnic i pól, określał kulturę jako "uprawę duszy". To samo jeszcze jaśniej wyraził św. Jan Paweł II, który często powtarzał, że kulturą jest "to wszystko, przez co człowiek bardziej staje się sobą". Oto sedno rzeczy! Duszę jak biblijną winnicę - trzeba uprawiać, pomagać jej wzrastać i bronić przed złymi dzierżawcami, którzy nawet posłanego na świat Jednorodzonego Syna nie potrafią uszanować - akcentował bp. P. Libera.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii zgromadzili się przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie po modlitwie złożono kwiaty. Płock z katedrą jest jednym z "papieskich miast", które odwiedził polski Papież podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy