Uczniowie klas pierwszych liceów mundurowych Płockiego Uniwersytetu Ludowego z Płocka, Gostynina, Kutna, Sierpca, Ciechanowa i Wołomina złożyli uroczyste ślubowanie.
To ślubowanie przypominało bardziej wojskową przysięgę, choć składali ją nastolatkowie - uczniowie klas pierwszych szkół mundurowych. Były jednak mundury, wojskowy szyk, sztandary i komendy, jak w wojsku, bo uczniowie tych szkół myślą w przyszłości o służbie w armii albo w instytucjach z nią związanych. Jak zauważył dyr. Paweł Kaczyński, w szkołach tych chodzi o kształtowanie ducha i ciała, o przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie charakterów i osobowości.
- Założyliście mundur i wypowiadacie ślubowanie. Wchodzicie w służbę dla ojczyzny, ale potraktujcie to zobowiązanie poważnie - mówił w czasie Mszy św. w płockiej Stanisławówce ks. Grzegorz Idzik z Wołomina, kapelan Związku Strzeleckiego Strzelec. - Mundur bowiem wymaga, aby dopasowało się do niego ciało i serce, aby mieć ducha umiłowania ojczyzny - mówił ksiądz kapelan.
Kaznodzieja przytoczył też słowa "Katechizmu Orląt Polskich", który jest skierowany szczególnie do młodego człowieka, który dla ojczyzny chce się uczyć i jej bronić:
"Powiedz, kto jesteś? - Orlątko polskie.
Kogo miłujesz? - Najwięcej Polskę.
Co to jest Polska? - Ojczyzna miła.
W czym tkwi jej wielkość? - We własnych siłach.
Jakie ma godło? - Orła białego.
Kto ją wyzwolił? - Czyn Piłsudskiego.
Co nam przyświeca? - Wolności zorze.
Co naszym skarbem? - Ziemia i morze.
Co jest w tej ziemi? - Pot i krew nasza.
A co na morzu? - Potęga nasza.
Kim są Polacy? - Narodem wiecznym.
Kto jest ich dumą? - Żołnierz waleczny.
Czego on strzeże? - Niepodległości.
Co mu najmilsze? - Za wrogiem pościg.
Co twoją cnotą? - Do ofiar zdolność.
A co świętością? - Honor i wolność.
Co dasz Ojczyźnie? - Wierne swe serce.
Pragniesz jej mocy? - Tak, pragnę wielce.
Czym ją podźwigniesz? - Pracą wytrwałą.
Czym ją otoczysz? - Największą chwałą.
Czym masz zwyciężać? - Walką w uporze.
Kto cię w niej wesprze? - Bóg mi pomoże".
Po Mszy św. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, defilada i pokaz wyszkolenia wojskowo-sportowego uczniów PUL.
Licea Ogólnokształcące Płockiego Uniwersytetu Lodowego funkcjonują od roku 2004 r. jako niepubliczne placówki oświatowo-wychowawcze o uprawnieniach szkół publicznych. Ich głównym atutem są programy własne przedmiotów: edukacja obronna, samoobrona i techniki interwencyjne oraz wychowanie fizyczne. W każdej klasie realizowane są one w ramach dodatkowych godzin edukacyjnych. Autorami programów i prowadzącymi zajęcia są Oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Organem założycielskim i prowadzącym Licea jest Stowarzyszenie Płocki Uniwersytet Ludowy, który od 2004 r. specjalizuje się w prowadzeniu szkół mundurowych.