Nowy numer 3/2019 Archiwum

Miejsce z duszą

Z gwaru ulicy można tu zanurzyć się w świat wielowiekowej tradycji sztuki religijnej.

Pracownia Ikonograficzna w Płocku działa już od 4 lat, ale od niedawna zagościła w nowej, bardziej widocznej siedzibie, w bliskim sąsiedztwie Muzeum Żydów Mazowieckich i Starego Rynku. To wyjątkowe miejsce na kulturalnej i duchowej mapie miasta. – Mam nadzieję, że będziemy tu kontynuować te działania, które do tej pory podejmowaliśmy. To miejsce dla ludzi, którzy chcą uczestniczyć w zajęciach ikonopisania, albo pragną dalej doskonalić swój warsztat – wyjaśnia założycielka pracowni Katarzyna Kobuszewska.

Lokal na parterze w kamienicy przy Kwiatka 9 został świetnie zaadaptowany na pracownię, z ciepłym, domowym klimatem. W pierwszym, reprezentacyjnym pomieszczeniu na granatowych ścianach wyraźnym złotym konturem odbijają się powieszone w rzędzie ikony pani Katarzyny, które powstawały w ostatnich latach, m.in. dużego formatu, Trójca Święta, według Andrzeja Rublowa. Jest tu kanapa, która zachęca, by przysiąść i wdać się w rozmowę o ikonach albo sięgnąć po jedną z wielu książek albumów. Pomieszczenie w głębi lokalu to spory pokój na zajęcia warsztatowe, z których najbliższe ruszają już w październiku (temat: anioły). W pracowni adepci ikonografii poznają liczącą 1300 lat technikę pisania ikon: od przenoszenia wzoru na deskę, przez złocenie elementów tła i stroju postaci, malowanie maleńkimi pociągnięciami pędzla, po werniksowanie obrazu.

Pracownia pod nowym adresem już przyciąga ciekawych ludzi. Na jej blogu odnotowana jest m.in. wizyta Ryana Vanderleya, amerykańskiego artysty plastyka i historyka sztuki, mieszkającego od kilku lat w Polsce, tworzącego oryginalne obrazy przypominające dzieła surrealistów. Marzeniem założycielki pracowni jest, by była ona miejscem spotkania różnych kultur, wyznań chrześcijańskich i odkrywania wspólnego fundamentu. Pracownia włączyła się także w akcję charytatywną Fundacji Marka Kamińskiego, przekazując na aukcję ikonę Chrystusa Pantokratora.

Kalendarz płockiej ikonopistki jest napięty; jest ona wszędzie tam, gdzie zbiera się spora grupa ludzi zafascynowanych sztuką ikony. W Płocku udało się zgromadzić środowisko liczące około 30 osób, które nie chcą zakończyć swojego spotkania z ikonografią na jednych warsztatach. Przychodzą do pracowni jak do drugiego domu. – Bez takich ludzi to miejsce nie miałaby racji bytu – mówi pani Katarzyna.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy