Poznaliśmy głównego laureata piątej edycji Nagrody im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej książki polskojęzycznej poświęconej historii nauki i techniki.
Kapituła większością głosów wskazała na pozycję autorstwa Jana Parafiniuka: "Dwa wieki nauk mineralogicznych na Uniwersytecie Warszawskim".
Nagroda Jędrzejewicza, której fundatorem jest miejski samorząd, ma na celu propagowanie rodzimego piśmiennictwa w dziedzinie historii nauki i techniki oraz popularyzację postaci patrona wydarzenia – wybitnego płońskiego astronoma.
W spotkaniu w sali MCK-u, poza uczniami lokalnych szkół, w tym Szkoły Podstawowej nr 2 imieniem Jana Walerego Jędrzejewicza, uczestniczyła rodzina zasłużonego naukowca – jego potomkowie: prawnuczka Maria Chabasińska i praprawnuczka Justyna Gil z dwoma synami.
Do piątej edycji zgłoszono 12 książkowych propozycji. W ścisłym finale znalazły się trzy tytuły, a po palmę pierwszeństwa sięgnął prof. Jan Parafiniuk, pracownik Instytutu Geochemii, Mineralogii i Petrologii Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
– Książka jest starannie osadzona w materiałach źródłowych. Z punktu widzenia warsztatu historyka nauki napisana jest bardzo dobrze. Prof. Bolesław Orłowski, członek kapituły, powiedział, że on głosuje właśnie na tę książkę, bo byłby dumny, gdyby sam był jej autorem – argumentował wybór zwycięskiej pozycji Przewodniczącego kapituły nagrody prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk. – Książka w drugiej części stanowi próbę odtworzenia biogramów najważniejszych badaczy związanych z naukami mineralogicznymi na UW. Biografistyka zasługuje na uznanie – dodawał.
Jan Parafiniuk ze względu na wcześniej zaplanowany wyjazd zagraniczny podziękował za przyznany laur drogą korespondencyjną. W liście odczytanym przez prof. Włodarczyka autor książki przyznaje, że wyróżnienie jest dla niego ogromną niespodzianką, gdyż nawet nie wiedział o zgłoszeniu jego książki do konkursu. "(…) To nie tylko wyróżnienie mojej pracy, ale i umocnienie w przekonaniu, że podejmowanie wysiłku dokumentowania historii nauki przez osoby zawodowo zajmujące się innymi niż historia dyscyplinami naukowymi ma sens i jest doceniane (…)" - skierował te słowa do uczestników poniedziałkowego spotkania Jan Parafiniuk.
Dyplom, statuetkę i symboliczny czek na 10 tys. zł w imieniu laureata konkursu odebrała Dorota Szczęsna z Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Patronat nad wydarzeniem sprawuje Komitet Historii Nauki Techniki Polskiej Akademii Nauk, Kasa im. Józefa Mianowskiego z Fundacji Popierania Nauki oraz burmistrz Płońska.
Dawid Turowiecki