Nowy numer 48/2020 Archiwum

Bądź pełnosprawny w miłości!

"Jesteś przyjacielem" - usłyszało od środowisk osób niepełnosprawnych czterech laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Adam Wiśniewski - społecznik i sponsor, Małgorzata Struzik - społeczny wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Pomoc Dzieciom", Piotr Czesław Nosarzewski - społecznik i lekarz Wanda Kośmider otrzymali statuetki z rąk bp. Romana Marcinkowskiego. W ten sposób już po raz 17. uhonorowano wolontariuszy, pracowników i tych, którzy materialnie, swoją pracą i bezinteresownością wspierają osoby niepełnosprawne i ich rodziny, a także wspierają organizacje zajmujące się niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

- Człowiek bez przyjaciół umiera - mówił w czasie Mszy św. w płockiej katedrze bp Roman. - Są pośród nas tacy, dla których ważny jest los kogoś obok. Prawdą jest również, że dotyka nas coraz większa znieczulica. Tymczasem jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Bo żyć to po prostu żyć wraz z innymi.

- W Kościele jest ważna różnorodność. Starsi i młodsi, zdrowi i chorzy - to jest bogactwo, w takim świecie żyjemy, i to jest piękne. Warto się nad tym zastanowić, by nie uważać, że ktoś jest zbyteczny czy niepotrzebny, bo jest chory. Nie my sobie daliśmy życie, nie mamy więc prawa tego życia odbierać. Życie jest Bożym darem i chcemy w tym darze do końca wytrwać. Każdy z nas, niezależnie od stanu zdrowia, wieku i tego, co w życiu robimy, może zrobić coś pięknego dla innych. Podarować innym promyk słońca, radości, miłości i wdzięczności. Bo po co mam oczy?... By zauważyć innych. Po co mam uszy?... By ich usłyszeć. Po co mamy nogi?... By do nich spieszyć. Po co mamy ręce?... By ich podtrzymywać. Po co mamy serce? By ich kochać. Czyńmy to, a wówczas wokół nas będzie więcej pokoju, więcej słońca i więcej miłości - przekonywał bp Marcinkowski.

Wyróżnienie "Jesteś przyjacielem" jest przyznawane corocznie osobom i instytucjom za systematyczne lub długotrwałe społeczne działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Do nagrody nominują osoby niepełnosprawne, organizacje działające na ich rzecz, i inne osoby fizyczne. W dotychczasowych edycjach statuetki otrzymało 40 osób, wśród nich bp Roman Marcinkowski.

Liturgię uświetniła swym śpiewem Patrycja Malinowska, niewidoma wokalistka z Płocka, której talent, jak zauważono, oczarowuje wszystkich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama