Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku świętuje 30. rocznicę powstania.
- Dla wielu z was uczestnictwo w spotkaniach KIK-u jest czynnikiem, który daje poczucie sensu życia, ochraniającym i wspierającym w sytuacjach trudnych i przygnębiających, bo możesz wyjść z domu, czynić dobro, komuś służyć, bo wiesz, że ktoś na ciebie czeka i ciebie potrzebuje - mówił do członków płockiego Klubu Inteligencji Katolickiej ks. Marek Jarosz, rektor WSD w Płocku.
Najstarszy KIK w diecezji świętuje właśnie 30. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowe spotkanie: z konferencją i Mszą św. w sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.
- Niewątpliwie jest to dla nas czas łaski. Dziękując Panu Bogu za ten dar, trzeba się przyjrzeć własnym owocom. Są one odzwierciedleniem tego, jaka jest nasza relacja z Bogiem. On obdarowuje nas w wolności, dlatego każdemu z nas potrzeba codziennie się nawracać i odnawiać, bo wtedy przyczyniamy się do naprawy drugiego człowieka - mówił w kazaniu ks. Grzegorz Kaczorowski, nowy asystent kościelny płockiego KIK-u. - Jest takie przysłowie: "Gdybyś na świecie tylko ty starał się przyczynić do tego, żeby było mniej zła, świat byłby lepszy". Niech wewnętrzne zaangażowanie przekłada się w nas również na budowanie wspólnoty. Przecież tę wspólnotę dobra tworzy od 30 lat Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku - akcentował ks. Kaczorowski.
Co złożyło się na minione 30 lat płockiego KIK-u? Wówczas było to pierwsze i jedyne stowarzyszenie katolików świeckich w Płocku, które dało początek wielu inicjatywom społecznym, charytatywnym i duchowym w tym mieście. - Powstaniu stowarzyszenia przyświecała idea znalezienia przez inteligencję swojego miejsca w Kościele, świadomego przeżywania wiary i jej pogłębiania, rozwoju duchowości, uczenia się odpowiedzialności za Kościół, za kształt współczesnego chrześcijaństwa i solidarność społeczną. Pielęgnując charyzmaty wiary, umiejętności poznania, budowania żywej wspólnoty i spotkania, staramy się wypełnić nasze środowisko duchem dialogu i ofiarności, pogłębiamy naszą wrażliwość na problemy społeczne, na kulturę i sztukę inspirowaną wiarą chrześcijańską. Mimo różnic nasz klub zawsze był miejscem spotkania ludzi godnych i solidarnych w działaniu dla dobra wspólnego. To w naszym środowisku narodziły się początki płockiego dialogu ekumenicznego, w którym nadal żarliwie uczestniczymy, idea Dni Kultury Chrześcijańskiej, inne wspólnoty, takie jak Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a także inicjatywy na rzecz chorych dzieci i środowisk dysfunkcjonalnych - mówi dr Halina Świstak, wieloletnia prezes klubu.
- Chcieliśmy obchodzić kolejny jubileusz skromnie, w atmosferze kontemplacji, refleksji i zadumy, podkreślającej ukryty, a zarazem bogaty charakter prawdziwego życia duchowego, do którego dojrzewaliśmy przez te lata. Dziękujemy miłosiernemu Bogu za 30 lat istnienia, za księży opiekunów naszej wspólnoty, jej członków i przyjaciół: żyjących i tych którzy poprzedzili nas na drodze ku wieczności, prosząc o dalsze błogosławieństwo, dopóki starczy nam sił - dodaje.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele innych stowarzyszeń diecezji płockiej, a także Jan Koziorowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Kubów Inteligencji Katolickiej, prezes KIK-u w Inowrocławiu, który złożył płockiemu KIK-owi serdeczne gratulacje i przekazał w imieniu Porozumienia tom wierszy autorstwa członkini inowrocławskiej wspólnoty.
Waleria Gordienko, red.