W Płocku rusza kampania edukacyjno-informacyjna "Serfuję bezpiecznie", związana z problemem cyberprzemocy w sieci.
We wrześniu i październiku prawie 600 dzieci z 20 płockich szkół ma wziąć udział w interaktywnych warsztatach w ramach kampanii realizowanej przez Fundację "Fundusz Grantowy dla Płocka". Będą też spotkania dla rodziców poświęcone bezpieczeństwu dzieci w internecie, a także gra miejska dla wszystkich mieszkańców miasta, która odbędzie się dwukrotnie. To jedna z niewielu, jak dotąd, takich kampanii w Polsce.
Lekcje-warsztaty będą interaktywne, dzięki formie storytellingu, czyli opowiadania historii, w które zostają włączeni uczestnicy. Każde dziecko może mieć wpływ na bieg wydarzeń w opowieści. W każdej z dwóch grup wiekowych (podstawówka i wiek gimnazjalny) warsztaty mają wyglądać jednak nieco inaczej.
W grupach młodszych (10-12/13 lat) uczniowie usłyszą historię odczytaną przez aktora, która w strategicznych momentach będzie przerywana przez prowadzącego. W każdym z takich momentów uczniowie otrzymają szereg pytań, na które będą musieli odpowiedzieć. W zależności, jak podejdą do sytuacji, aktorzy dostosują dalszy przebieg wydarzeń w historii. Nauczyciel nie ocenia odpowiedzi i nie sugeruje właściwych rozwiązań, a jedynie moderuje dyskusję. Po tej części prowadzący omówi temat, przedstawiony w historii. Objaśni i zaprezentuje, jak prawidłowo powinien zachować się bohater, a także opowie uczniom o konsekwencjach niewłaściwych działań w internecie, niebezpieczeństwach, które jeszcze mógł napotkać bohater, różnych wariantach zakończenia historii, a także do kogo mógł się zgłosić po pomoc lub jak można pomóc samemu takiej osobie.
W starszych grupach (13-15 lat) zajęcia będą prowadzone częściowo w formie quizu, przy użyciu telefonów komórkowych i komputerów. Uczniowie będą też pracować w grupach nad zakończeniem historii, opowiedzianej przez prowadzącego, dotyczącej nierozważnego zachowania w sieci. Można się spodziewać bardzo różnych zakończeń, ale o to właśnie chodzi organizatorom - pokazać, jak różny może mieć finał jedna historia. Na koniec prowadzący opowie, jak podobne historie zakończyły się w realnym świecie. Te warsztaty mają uświadomić młodym uczestnikom, powszechnie korzystających z sieci, że internet nie zapomina, a komunikacja w nim może łatwo wymknąć się spod kontroli.
W ramach kampanii "Serfuję bezpiecznie" przygotowano także grę miejską dla starszych i młodszych płocczan, która ma szerzej zainteresować tematyką bezpieczeństwa w sieci. Formuła gry zespołowej pozwala też rozwijać kompetencje społeczne, umiejętność współpracy i podejmowania decyzji. Ochotnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy, których zadaniem będzie pokonanie pieszo trasy wyznaczonej na mapie i opisanej w roadbooku oraz wykonanie zadań na każdym z 7 punktów (wyniki będą wpisywane do "zeszytu gry"). Wygrywa ten zespół, który zaliczy obecność we wszystkich punktach kontrolnych, rozwiąże zadania dodatkowe, zdobędzie największą ilość punktów i zakończy grę w najkrótszym czasie. Rejestracja zespołów do gry ulicznej odbywać się będzie poprzez zgłoszenie na fanpagu www.facebook.com/serfujebezpiecznie, który działa już od końca maja tego roku.
Fanpage - kolejny element tej kampanii, zawiera wiele postów i linków, poświęconych zagrożeniom w sieci i spobom, jak się przed nimi chronić. Użytkownik znajdzie tu m.in. informacje jak skutecznie radzić sobie z hejtem, jakie są metody działania hakerów i wirusy, jak bezpieczne korzystać z chatu, social mediów, co robić, by nasz komputer był bezpieczny. Są też informacje o mniej znanych niebezpiecznych praktykach i zjawiskach w sieci, jak pishing, czy dark web. Adresatem fanpegu jest właściwie każdy, bo wiadomości i rady znajdzie tu i rodzic, i dziecko.
Kampania społeczna “Serfuję bezpiecznie” Fundacji "Fundusz Grantowy dla Płocka" jest odpowiedzią na coraz coraz większe zagrożenia, które obok wielu korzyści, czekają na młodego użytkownika sieci. Jak wynika z badań ponad 80% dzieci między 6. a 12. rokiem życia korzysta z Internetu, spędzając w sieci tygodniowo ok. 15 godzin (CBOS 2015). W badaniu "Bezpieczeństwo w sieci" (Librus, czerwiec 2017), ponad połowa ankietowanych uczniów twierdzi, że jest cały czas online, a 75% uczniów podaje swoje dane osobowe w serwisach społecznościowych. Jednocześnie, aż 74% opiekunów deklaruje, że obawia się zagrożeń, jakie czyhają na ich podopiecznych w świecie wirtualnym (CBOS 2015).
Organizatorzy kampanii powołują się też na ogólnopolskie badania uczniów w szkołach przeprowadzonego przez Instytut badawczy NASK w 2016 r. Według badania "Nastolatki 3.0", ponad 58% dzieci i młodzieży spotkało się z poniżaniem i ośmieszaniem ich znajomych w Internecie. Ponad 32% badanych zadeklarowało, że sami padli ofiarą poniżania i wyzywania w sieci, przy czym prawie 40% młodych internautów w ogóle nie zgłasza przypadków cyberprzemocy ani opiekunom, ani wychowawcom.
am /mat. pras.