Nowy numer 49/2020 Archiwum

Zmarł ks. kan. Hieronim Góralski

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w kościele Trójcy Świętej w Mławie.

W piątek i w sobotę odbywają się uroczystości pogrzebowe najstarszego kapłana diecezji płockiej, ks. kan. Hieronima Góralskiego. Miał 93 lata, w kapłaństwie przeżył 64 lata. Zmarł 23 sierpnia w szpitalu w Przasnyszu.

Pochodził z parafii Kuczbork k. Żuromina. - Lubił samotność, był małomówny, ale rzetelnie pracował jako kapłan. Już jako emeryt lubił jeździć w wakacje na Jasną Górę, gdzie pełnił funkcję spowiednika. Bardzo cenił sobie rodzinne strony. Do kapłaństwa przygotowywał się w licznym gronie alumnów, bo w 1953 roku bp Tadeusz Paweł Zakrzewski wyświęcił 21 księży - wspomina ks. kan. Włodzimierz Kiliś, kolega z rocznika święceń ks. kan. Góralskiego.

Urodził się 2 marca 1924 r. w Kuczborku k. Żuromina. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i święceniach kapłańskich był wikariuszem w parafiach: Gąbin, Płońsk, Długosiodło, Trębki, a następnie administratorem parafii Siecień. Pełnił urząd proboszcza w parafiach: Żukowo, Solec, Krysk i Dębsk k. Mławy. W 1984 r. przeszedł na emeryturę. W 2001 roku został odznaczony tytułem kanonika. Mieszkał w Mławie, ale kilkanaście ostatnich miesięcy życia spędził w Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu pod opieką sióstr szarytek. Zmarł w szpitalu w Przasnyszu.

Ks. kan. Hieronim Góralski zostanie pochowany w sobotę na cmentarzu parafialnym w Kuczborku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama