Co najważniejsze, co najpiękniejsze w Czerwińsku

W cieniu romańskiej bazyliki nad Wisłą rozpoczyna się dziś doroczne spotkanie młodych - Campo Bosco.

Doroczne spotkanie młodzieży związanej z salezjańskimi ośrodkami duszpasterskimi w całej Polsce, ale nie tylko, potrwa do niedzieli 27 sierpnia. To festiwal w duchu chrześcijańskim, adresowany do młodzieży od 16. roku życia. - Jest to wydarzenie duchowe i wychowawcze, które ma zainspirować młodego człowieka do odczytywania pasji, dobrych zainteresowań, a także pogłębić jego wiarę. Na nasze spotkanie, jako gości, zapraszamy osoby, które osiągnęły coś w swoim życiu, których może nie kojarzymy bezpośrednio i wyraźnie z Kościołem, ale które mogą zainspirować i podzielić się swoim doświadczeniem. W tym roku gościem będzie m.in. aktorka Agata Kulesza. To wszystko robimy po to, aby było radośnie, ale też trochę poważnie, duchowo i ciekawie - mówi ks. Przemysław Kawecki, koordynator całego projektu, w którym wspiera go liczna grupa wolontariuszy.

- Pytaliśmy w ankiecie młodzież, o czym chciałaby w tym roku rozmawiać. Zaskoczyło nas, gdy wiele osób zaproponowało, abyśmy porozmawiali o... śmierci. Zaproponowaliśmy więc temat: "Urodzeni, by się nie bać". Nawiążemy do praktyki ks. Bosko, aby przez jeden dzień przygotować się do własnej śmierci i, jak proponował nasz święty, zrobić porządek w rzeczach osobistych, napisać ciepły i pełen wdzięczności list do najbliższych, wyspowiadać się i przyjąć Komunię. Tę praktykę ks. Bosko zaproponujemy młodzieży... Zaprosimy ich na spotkania, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i panele, na konferencje naukowe oraz na Eucharystię i spowiedź - opowiada ks. Kawecki.

Wokół campo powstało środowisko młodzieży, wolontariuszy, którzy przygotowują to wydarzenie. Oni proponują temat i przygotowują zaproszenia, oni czuwają nad porządkiem, a salezjanie są bardziej "kontrolerami jakości". W tym wszystkim chodzi przecież o sprawę wychowania: aby być z młodymi bez tworzenia zbędnego patosu, ale z życzliwością i dyspozycyjnością dla nich; aby tworzyć przestrzenie zaangażowania dla nich; aby wreszcie stawiać im wyzwania i uczyć odpowiedzialności. Zdaniem ks. Kaweckiego, dla wielu uczestników Campo Bosco jest formą realnych rekolekcji, adekwatnych do ich potrzeb.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

am, wp