Zapraszamy już do oglądania pierwszych galerii z barwnego festiwalu, który w tych dniach roztańczy Płock.
Zespoły z sześciu krajów wystąpią na scenach festiwalowych: na Starym Rynku, w Amfiteatrze i Parku Północnym na Podolszycach. W tym roku podczas VFF będzie można zobaczyć i posłuchać artystów z Nowej Zelandii, Meksyku, Rosji, Węgier, Serbii i, oczywiście Polski. Ta mieszanka kulturowa i muzyczno-taneczna zagości w Płocku już od wtorku i potrwa do niedzieli.
Z odległej Nowej Zelandii ma przybyć zespół Ngā Puna o Waiōrea, laureat wielu krajowych konkursów i festiwali, kultywujący kulturę rdzennych Nowozelandczyków, czyli plemion maoryskich. Gdy wykonują rytualny taniec „haka”, wyglądają bardzo groźnie. W czwartek na Stary Rynku o godz. 18 będzie okazja nauczenia się tego tańca; „lekcje” poprowadzą członkowie zespołu.
Egzotycznie i bardzo kolorowo zapowiada się występ meksykańskiego Towarzystwa Tańca Folkowego Tierra Mestiza. Muzyczną kulturę kozacką przybliży uczestnikom festiwalu Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich, który działa od 1954 r. i występował nawet na Biegunie Północnym. Z partnerskiego miasta Płocka, Mytiszczi w Rosji, przyjedzie zespół wokalny Ostrada, który wykonuje i tradycyjne pieśni ludowe, i piosenki popularne. Szeroki repertuar: od tańców paserskich, kosowskich, po rosyjskie romanse ma w repertuarze grupa Dimitrije Tucović z Serbii. Artyści mają na swoim koncie m.in. występ w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. Narodowe tańce węgierskie będzie można zobaczyć dzięki zespołowi Bem Folk Dance Ensamble. A na oryginalną potańcówkę ludową zaprosi płocczan grupa Wowa z Charkowa, która pojawi się w piątek, na Starym Rynku o godz. 19. Obok gości z różnych kontynentów nie może zabraknąć płockich zespołów folklorystycznych: Dzieci Płocka, Wisły i Masovii.
Artyści zaprezentowali się płocczanom już we wtorek po 15.00 na starówce, a otwarty koncert inauguracyjny odbył się tradycyjnie w Parku Północnym na Podolszycach, o 18.30. W czwartek będzie unikalna okazja do wzięcia udziału we wspomnianej nauce tańca „haka”, a piątek w potańcówce. Biletowany koncert galowy w amfiteatrze z udziałem wszystkich zespołów odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia o 19.30. Piękną tradycją tego festiwalu folklorystycznego jest niedzielna Msza ekumeniczna w bazylice katedralnej, z udziałem artystów (początek o 11.30), a po niej barwny korowód, który przejdzie na Stary Rynek, gdzie artyści pożegnają się z mieszkańcami Płocka.
Organizatorem festiwalu jest UM Płocka, POKiS oraz ZPiT „Wisła”.
am