Nowy numer 49/2020 Archiwum

W oczekiwaniu na armię

Ciechanowskie obchody Święta Wojska Polskiego miały w tym roku bardzo ważny akcent - po raz pierwszy od prawie ośmiu lat wziął w nich udział reprezentant regularnej armii.

Ppłk Dariusz Rewak, zastępca dowódcy 5. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, która od czerwca formuje się w Ciechanowie, zapowiedział, że w przyszłym roku wszystkie święta państwowe – 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada – nad Łydynią będą obchodzone z wojskowym ceremoniałem. Zapowiedź ta szczególnie ucieszyła obecnych na uroczystości – ostatnich z nielicznych już w mieście kombatantów – Helenę Sędzicką ze Związku Sybiraków i Bonawenturę Morawskiego ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kombatanci przypomnieli, jak przykro im było, gdy jeszcze kilka lat temu 15 sierpnia świętowali sami.

Kwiaty pod pomnikiem ciechanowian poległych i pomordowanych w latach 1939–1956 złożyli m.in. poseł Robert Kołakowski, wiceprezydent Ciechanowa Anna Żebrowska, przedstawiciele PiS, Kukiz’15, kombatanci i wojskowi.

Władze Ciechanowa pamiętały także o ułanach z 203. Ochotniczego Pułku, którzy w sierpniu 1920 r. dzielnie bili się w mieście i jego okolicach, przelewając krew. Kwiaty i znicze przy poświęconym im pomniku w podciechanowskim Przedwojewie złożyli: wiceprezydent Joanna Potocka-Rak i radny miejski Tomasz Podsiadlik. – Nie możemy zapomnieć o tych młodych chłopcach, którzy tu, na okolicznych polach, oddali życie za ojczyznę – stwierdziła Joanna Potocka-Rak.

Główne obchody Święta Wojska Polskiego w powiecie ciechanowskim odbędą się 20 sierpnia w Sarnowej Górze – miejscu krwawej bitwy sprzed 97 lat. Będzie Msza św. polowa, awanse i odznaczenia, piknik militarny i rekonstrukcja bitwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama