Nowy numer 42/2018 Archiwum

Wolność, nie walka

To było pierwsze w naszej diecezji takie nabożeństwo pasyjne w sierpniu. Ulicami Płocka przeszli uczestnicy Drogi Krzyżowej.

Nabożeństwo rozpoczęło się na ulicach osiedla Łukasiewicza, w parafii św. Jadwigi Królowej, a zakończyło w kościele św. Jana Chrzciciela w staromiejskiej części Płocka. Jego uczestnicy podążyli za krzyżem „karawaką”, tym samym, który noszą pątnicy w drodze do Niepokalanowa.

Ten krzyż, zwany inaczej cholerycznym, bo ma bronić przed epidemiami, nieprzypadkowo towarzyszy modlitwie o trzeźwość. Alkoholizm i inne nałogi to współczesne epidemie, niszczące rodziny i całe narody. W czasie nabożeństwa, które poprowadził ks. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i inicjator wydarzenia, modlono się za uzależnionych, za rodziny dotknięte alkoholizmem oraz za trzeźwiejących alkoholików, by wytrwali w abstynencji. Rozważaniom, napisanym przez Reginę Ziarko-Podlaską, towarzyszyły fragmenty życiorysu Mateusza Talbota, irlandzkiego nawróconego alkoholika, który dzisiaj jest kandydatem na ołtarze. W nabożeństwie wziął udział bp Piotr Libera, który przewodniczył też Mszy św. w kościele św. Jana Chrzciciela. – Trzeźwość dla wielu okazuje się marzeniem, celem, do którego zmierza się nie tylko w trudzie, a czasami wydaje się stale nieosiągalny. Bywa więc i tak, że samo apostolstwo trzeźwości kojarzone jest z nieustanną walką i cierpieniem. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że to nie jest prawda! Apostolstwo trzeźwości to służba życiu, wolności, odkrywanie prawdziwej radości – mówił w homilii bp Libera.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy