GN 28/2018 Archiwum

"Nawidzę" i maluję

W Mławie już widać kampanię społeczną przeciwko hejtowi w internecie.

To projekt na rzecz tolerancji, akceptacji oraz walki z internetowym hejtem. Zainicjowały go licealistki z Mławy Natalia Sapeda i Julia Brzozowska, a jedną z jego części jest stworzenie specjalnego muralu.

Powstał on na ul. Powstańców Styczniowych, na murze należącym do mławskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i ma wymiary 31 na 1,5 m. Mural zaprojektowali oraz wykonali artyści plastycy Anna Koźbiel i Adam Walas. Mławianie mogli przyłączyć się do malowania muralu oraz odcisnąć swoje dłonie na chodniku za pomocą niebieskiej farby. - Kolor niebieski na naszym muralu symbolizuje zakrywanie hejtu. Znajdują się na nim bowiem postacie, z których wylewa się przysłowiowa "żółć" - opowiada Natalia Sapeda. - Malarze zamalowują ją na kolor niebieski.

W sumie malowanie muralu trwało od 24 do 28 lipca. - Największym impulsem było to, że nasz szkolny kolega pokazał nam zdjęcia hejtów pod jego adresem i postanowiłyśmy coś z tym zrobić, stąd pomysł na mural, który ma być zwieńczeniem naszej kampanii społecznej poświęconej tolerancji - mówi Natalia. - Chciałyśmy zaangażować jak największą liczbę osób, żeby każdy mógł się przyczynić do zakrycia hejtu. Uznałyśmy, że mural będzie najlepszy, bo tego w Mławie nie ma i przy jego realizacji mogliśmy zaangażować jak najwięcej ludzi.

Kampania społeczna "Nawidzę" została wpisana do budżetu Mławy. We wrześniu, dzięki temu ukaże się książka o tolerancji, której autorkami są obydwie licealistki. - Długo zastanawiałyśmy się, w którą stronę pójść z naszym przesłaniem, i postanowiłyśmy skierować naszą kampanię do uczniów podstawówek, zaś mural jest skierowany do wszystkich mieszkańców naszego miasta - mówi Julia Brzozowska. - Patrząc na to, jak ludzie się traktują, jak się kłócą o wszystko: i w polityce i o poglądy, uznałyśmy, że to będzie dobry czas, żeby z taką kampanią wkroczyć. Przed wakacjami przeprowadziłyśmy pilotażową lekcję o tolerancji w szkole podstawowej, po wakacjach, kiedy będzie książka, chcemy na jej podstawie również przeprowadzić podobne lekcje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma