Nowy numer 48/2020 Archiwum

By dobrze zaplanować przyszłość

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z naszej diecezji wyruszyli dziś na wakacyjny obóz w Białymstoku.

Dwudziestoosobowa grupa wyruszyła dziś z Płocka i Płońska, dołączając do stypendystów z diecezji włocławskiej. Taki wakacyjny obóz integracyjno - formacyjny to przyjemny, ale i obowiązkowy składnik programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Gimnazjaliści i licealiści poznają miasta, z którymi mogą związać swoją przyszłość w czasie studiów; w tym roku odwiedzają Białystok, gdzie m.in. znajduje się Uniwersytet Medyczny i Politechnika. Od 14 do 23 lipca będą zwiedzać uczelnie, poznawać historię i tradycję Podlasia, wspólnie się modlić i bawić. W tym roku ich wakacyjnemu spotkaniu towarzyszy hasło "Białystok - Miasto Miłosierdzia". Młodzież z naszej diecezji znajdzie się wśród blisko 700 innych stypendystów z całego kraju.

Warto wspomnieć, że wciąż można zgłaszać się do programu stypendialnego Fundacji DNT, która obejmuje pomocą finansową zdolną młodzież, pochodzącą z niezamożnych rodzin, z mniejszych ośrodków i trenów wiejskich. Najważniejsze kryteria to: odpowiednia średnia ocen: dla gimnazjum - 4,8, a dla liceum to 4,5; następnie - dochód rodziny (0,7 najniższego wynagrodzenia brutto). Ważne są też pozytywne opinie wychowawcy, katechety i proboszcza parafii. Istotnym kryterium jest także zaangażowanie w wolontariat.

Stypendium papieskiej fundacji nie wyklucza korzystania z innych programów stypendialnych. Fundusze na ten cel w całości pochodzą z ogólnopolskiej zbiórki podczas Dnia Papieskiego.

Czy warto starać się o to stypendium? Ci, którzy już korzystają z tego programu, szczególnie starsza młodzież, nie mają wątpliwości, że tak. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o samą wspólnotę, której można stać się częścią. - Doświadczamy tego szczególnie na studiach, bo mamy od razy pomoc, by wejść w życie studenckie, by się aklimatyzować. Nie jesteśmy sami w nowej sytuacji i nowym miejscu. Poza tym, tu można spotkać osoby, którym można zaufać, a to nie jest łatwe w dzisiejszym świecie - mówiły nam stypendystki Katarzyna Jasińska i Aneta Michalska, podczas przedwakacyjnego spotkania w Płocku.

- Podczas takich spotkań młodsi stypendyści mogą posłuchać starszych kolegów i zobaczyć, że ten program to pewna wartość; coś, co wyznacza im szanse i perspektywy na dobrze przeżyte życie. Oni widzą, że można wyznaczać konkretne cele, które stają się możliwe do osiągnięcia - zwraca uwagę ks. Jarosław Kwiatkowski z Wydziału Katechetycznego Kurii DP, od września diecezjalny koordynator ds. stypendiów Fundacji DNT.

Więcej informacji na stronach:

https://dzielo.pl/o-fundacji/kim-jestesmy/

https://dzielo.pl/stypendium/jak-zostac-stypendysta/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama