Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dwie nowe stolice Mazowsza

Przasnysz i Ostrów Mazowiecka zwyciężyły w Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich.

Tegoroczna, 5. edycja, Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich rozpoczęła się na przasnyskim rynku, w maju tego roku, podczas Jarmarku Staropolskiego. Do rywalizacji stanęły reprezentacje Ostrowi Mazowieckiej, Sannik i Przasnysza. Po zaciętych zmaganiach w serii konkurencji zwyciężyła wtedy drużyna gospodarzy z burmistrzem Waldemarem Trochimiukiem na czele przed Ostrowią Mazowiecką i Sannikami.

Podczas kolejnych spotkań, które miały miejsce w pozostałych dwóch miejscowościach, szala zwycięstwa przechlała się na różne strony. Rywalizacja była do końca zacięta i każde rozstrzygnięcie wydawało się możliwe. O wyniku końcowym przesądziło zwycięstwo drużyny z miasta nad Węgierką podczas ostatnich, rozegranych w Sannikach zawodów. Ponieważ Przasnysz i Ostrów Mazowiecka zdobyły w klasyfikacji końcowej tyle samo punktów, oba te miasta zdobyły tytułu Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego AD 2017. Tytuł ten będą dzierżyły do zakończenia kolejnej edycji turnieju. Trzecie miejsce zajęły Sanniki, a czwarte, ex aequo, drużyny z Gostynina i z Sochaczewa.

Już drugi rok z rzędu na najwyższym podium stają zespoły z dwóch miast. W poprzedniej edycji triumfowały Warka i Zwoleń.

Uczestnicy turnieju rywalizowali w bardzo oryginalnych, innych w każdym z miast, konkurencjach, jak walka bezpośrednia na równoważni, gra w megakości, łowienie i rozwiązywanie kalamburów, slalom z "ostrową", czyli drabiną bartniczą, rzut ciężkim drewnianym balem, strzelaniu z łuku czy przeciąganiu sań z dzikiem.

- Tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego trafił do miast, które są mocno historycznie i tradycjami związane z Księstwem Mazowieckim - zwraca uwagę Daniel Sukniewicz, koordynator Szlaku Książąt Mazowieckich. - Ostrów Mazowiecka założona przez księcia Bolesława IV, bardzo wiele zawdzięcza żonie jego syna - Annie Radziwiłłównie, która nadając miastu prawa do odbywania jarmarków, przyczyniła się do jego rozwoju. W Ostrowi znajduje się pomnik księżnej Anny oraz zrekonstruowany w miejscu, gdzie niegdyś książęta mieli swój dwór myśliwski - Gród Książąt Mazowieckich. Przasnysz sięga korzeniami rządów Konrada Mazowieckiego. Legenda mówi, że ten książę zabłądziwszy w puszczy znalazł nocleg w chacie ubogiego młynarza Przasnyka i odwdzięczając mu się za gościnę nakazał założyć miasto. Historycy początki miasta łączą dopiero z osobą, rządzącego prawie 200 lat po Konradzie, księcia Janusza Starszego i nadanym przez niego przywilejem lokacyjnym. Dzięki niemu Przasnysz stał się trzecim największym ośrodkiem miejskim na Mazowszu znanym ze swych rzemiosł, w tym z produkcji piwa, które eksportowano nawet na teren państwa Krzyżackiego. O czasach świetności miasta przypomina wystawa "Złoty Wiek Przasnysza", którą można obejrzeć w Muzeum Historycznym na rynku. Pamiątkami średniowiecznej świetności miasta są też dwa, gotyckie kościoły - przypomina D. Sukniewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama