Każdy niesie w niej swoje intencje, wspólnie - modlą się o trzeźwości narodu.
Już w czwartek 6 lipca wyruszy diecezjalna pielgrzymka z Bieżunia do Niepokalanowa. - To rok 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie i 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie, dlatego chcemy szczególnie polecać się Matce Bożej podczas naszej wędrówki. W tym roku odchodzimy od tradycji, by każdy dzień pielgrzymki miał swojego świętego patrona. Chcemy rozważać dogmaty maryjne podczas pielgrzymkowych konferencji. Będziemy się "przyglądać" Maryi i w tej perspektywie także naszej relacji z Chrystusem - wyjaśnia ks. Wojciech Czajkowski, kierownik pielgrzymki do sanktuarium w Niepokalanowie. Również Msze św. będą sprawowane z formularzy maryjnych; ksiądz przewodnik kupił na tę okazję mszał.
Pielgrzymka, niegdyś wychodząca promieniście z kilku punktów na mapie diecezji, a obecnie z Bieżunia, ma swoją długą i ciekawą tradycję. To pielgrzymka o patriotycznych korzeniach, jak przypomina jej inicjator i pierwszy organizator ks. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. - Nasza płocka pielgrzymka do Niepokalanowa powstała razem z pielgrzymką idącą z Radomia, podjętą w związku z wydarzeniami radomskimi. Idziemy do Niepokalanowa, ośrodka, który zbudował i w którym przebywał o. Maksymilian Kolbe. Idziemy szlakiem Jagiełły pod Grunwald - zwraca uwagę ks. Kaniecki.
- Ta pielgrzymka miała zawsze nieść przesłanie, że można radośnie przebywać z innymi bez alkoholu. Od początku miała mieć nie tyle charakter pokutny, przebłagania za grzechy pijaństwa - bo to intencja Tygodnia Modlitw o Trzeźwość na początku Wielkiego Postu - ale miała być prośbą o trzeźwość narodu - dodaje duszpasterz i wskazuje na stale aktualną potrzebę tworzenia nowego obyczaju i budowania klimatu trzeźwości. Przypomnijmy, że ten rok jest wyjątkowy jeszcze z innego powodu - we wrześniu odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości, a jedna z jego stacji ma być także w naszej diecezji.
XXVIII Pielgrzymkę do Niepokalanowa z naszej diecezji poprowadzi ks. Paweł Solecki, wikariusz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą. Pątnicy wyruszą na trasę 6 lipca, ok. 13.30, po Mszy św. sprawowanej o godz. 12 w parafii św. Stanisława. Przed nimi 6 dni i ponad 130 km pieszej wędrówki.
Na stronie internetowej: biezun-niepokalanow.wixsite.com/biezun-niepokalanow dostępne są karty uczestnictwa do pobrania (z którą trzeba zgłosić się 6 lipca), a także skrzynka intencji. Można tam znaleźć również warunki duchowego pielgrzymowania (m.in. codzienna Msza św. od 6 do 11 lipca, codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia i dziesiątka Różańca oraz Apel Jasnogórski).
Trzeba wziąć ze sobą m.in. dobre buty, płaszcz przeciwdeszczowy, śpiwór, karimatę lub materac, niezbędnik do posiłków. Konieczne są też dokumenty: dowód osobisty lub legitymacja szkolna i karta pielgrzyma. Niepełnoletni pielgrzymi muszą mieć ze sobą pisemną zgodę rodziców i wędrować z dorosłym opiekunem.
am