Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Miasto świętuje

Rozpoczynają się Dni Historii Płocka, a już jutro - Dzień Wisły i Wianki w amfiteatrze.

Na Wzgórzu Tumskim znów zagości miasteczko rycerskie z pokazami dawnego rzemiosła. W sobotę i niedzielę, od godz. 10 będzie można wziąć udział w XXV turnieju kuszniczym o miecz Bolesława Krzywoustego (dziedziniec Opactwa) i być świadkiem pokazów walk rycerskich.

Już jutro, 24 czerwca na Starym Rynku od godz. 18 - wyjątkowe "spotkanie" z hejnałem płockim, w 80. rocznicę jego powstania i obchodzoną w tym roku 780. rocznicę lokacji miasta. Organizatorzy zapraszają na muzyczny happening, odczytanie aktu lokacyjnego „w towarzystwie dam i rycerzy”. Planowane jest też utworzenie „żywych” liczby 780 i 80 na tle flagi miasta, a potem wspólna fotografia.

Sobota to także Dzień Rzeki Wisły i Wianki. Płockie środowiska wodniackie zaprasza w południe na wybrzeże wiślane, przy molo. Tam przewidziane jest otwarcie Dnia Wisły, a potem koncerty, warsztaty artystyczne (m.in. "okrętowy cieśla"), czy plastyczne, oraz spektakle, występy i koncert szant. Od godz. 18 - tradycyjna parada jednostek pływających po Wiśle.

W sobotni wieczór w amfiteatrze rozpoczną się Wianki, w tym koncert, wręczenie odznaczenia "Płocczanin Roku" oraz nagród Prezydenta Płocka. Na scenie pojawia się płockie zespoły pieśni i tańca: "Dzieci Płocka" i "Wisła", a także gościnie - zespół Gorytsvit z Ukrainy, którego umiejętności artystyczne mogli podziwiać płocczanie podczas Vistula Folk Festiwal w 2015 r. Po koncercie, około godziny 22, na Nabrzeżu Wiślanym koło amfiteatru tradycyjnie odbędzie się obrzęd puszczania wianków na Wiśle. To nie koniec atrakcji.

W niedzielę, 25 czerwca organizatorzy Dni Historii Płocka znów zapraszają nad Wisłę, przy molo. Tu o godz. 17 rozpocznie się happening poświęcony sprowadzeniu zwłok Juliusza Słowackiego na Wawel przez Marsz. Józefa Piłsudskiego w 90 rocznicę tego wydarzenia. Wydarzenie przygotowała Książnica Płocka.

Od godz. 18 przewidziany jest spektakl plenerowy "Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem Nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza", w reżyserii Marka Mokrowieckiego i w wykonaniu aktorów płockiego Teatru Dramatycznego. Spektakl został przygotowany m.in. w oparciu o archiwalne materiały: edykty królewskie, zapisy kronikarskie, pamiętniki i wspomnienia mieszkańców nadwiślańskich gmin. Pokazywany będzie jeszcze m.in. w skansenie w Wiączeminie (24 czerwca), Nowym Dworze Mazowieckim (1 lipca), Czerwińsku (2 lipca), Nowym Duninowie (26 sierpnia), w gminie Gąbin - przy kościele w Dobrzykowie (27 sierpnia) i Zakroczymiu (9 września).

Ponadto w czasie Dni Historii Płocka można za darmo zwiedzać muzea, Płocką Galerię Sztuki i zajrzeć do Małachowianki. W Muzeum Diecezjalnym będzie okazja do przyjrzenia się z bliska warsztatowi ikonopisarza - na pokaz zaprasza Katarzyna Kobuszewska, twórczyni Pracowni Ikonograficznej w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy