Nowa parafia w Płońsku powstała w zachodniej części miasta. Jej proboszczem został mianowany ks. Tomasz Markowicz, który przez ostatni rok był oddelegowany do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Płońsku.
Dekret bp. Piotra Libery, który wchodzi w życie od 16 czerwca, został odczytany w Boże Ciało w parafiach, z których powstała nowa płońska wspólnota. Zostanie ona włączona do dekanatu płońskiego.
Zgodnie z postanowieniem biskupa płockiego powstaje z podziału parafii: pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, oraz pw. św. Urbana w Baboszewie i obejmuje następujący obszar:
- z parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, w obszarze miasta Płońsk: ulicę Płocką od ronda przy wjeździe do Płońska z trasy bydgoskiej nr 10 - do torów, wraz z wszystkimi bocznymi ulicami z lewej (osiedle Płocka II) i prawej strony. Po prawej stronie ul. Płockiej do nowej parafii należeć będą ul. Szczęśliwa i Piaskowa i dzielnica przemysłowa do trasy nr 10, ul. Mazowiecka, Henry’ego Forda I i ul. Przemysłowa. ul. Skarżyńska z przyległymi ulicami pozostaje w obszarze parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, a granicę wyznacza ul. Przemysłowa i fragment ul. Wyszogrodzkiej do trasy nr 10; następnie granica nowej parafii biec będzie torami na północ, do rzeki Płonki;
- z obszaru parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku wyłącza się Szkołę Podstawową nr 3 w Płońsku, przyłączając ją do nowej parafii, z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, w obszarze miasta Płońsk: za rzeką Płonką, do nowej parafii należeć będzie fragment ul. M. Kopernika, jej lewa strona patrząc w kierunku kościoła parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, tzn. wszystkie bloki i domy jednorodzinne (naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku); dalej w obszar nowej parafii zostaje włączona ul. Wieczorków, jej lewa strona od skrzyżowania z ul. Kopernika do torów z wszystkimi ulicami bocznymi, tzn. wszystkie bloki i domy jednorodzinne. Do nowej parafii włączone zostają również następujące ulice: Zachodnia, Wiosenna, Letnia i Wesoła – wszystkie domy jednorodzinne z wymienionych ulic z wyłączeniem bloków. Granicę nowej parafii w tym miejscu wyznacza ul. Młodzieżowa. Następnie do parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku przyłączony zostaje również fragment ul. Młodzieżowej, patrząc od centrum Płońska w kierunku Baboszewa - lewa strona, od ul. Letniej do torów; do nowej parafii włączony zostaje również fragment prawej strony ul. Wieczorków, domy od nr 46 włącznie i dalej do torów; za torami do nowej parafii zostają włączone wszystkie ulice przyległe do ul. Wieczorków, całe osiedle Sadyba (wszystkie ulice) i Polanka (wszystkie numery), do granicy miasta; dalej na północ, za torami w kierunku Baboszewa: wszystkie ulice w obrębie terytorium miasta Płońsk (osiedle Zatorze); wioski: część Ćwiklina należąca do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, Ilino, Ilinko, Kluczewo (zarówno część należąca do parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, jak i część należąca do parafii pw. św. Maksymiliana w Płońsku), Szerominek, Szeromin oraz wioska Arcelin z parafii pw. św. Urbana w Baboszewie.
W dekrecie biskupa płockiego czytamy, że "przed nową parafią stoi zadanie wybudowania kościoła parafialnego oraz budynków parafialnych na ziemi podarowanej przez parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, która staje się własnością nowej parafii.
Tymczasowa kaplica postawiona wspólnym wysiłkiem finansowym dwóch płońskich parafii: pw. św. Maksymiliana Kolbego i św. Michała Archanioła służyć będzie jako tymczasowe miejsce sprawowania kultu i centrum życia duchowego nowej parafii".
Dekret biskupa płockiego wchodzi w życie 16 czerwca, w 15. rocznicę kanonizacji św. ojca Pio. Nowa płońska parafia jest 249. parafią w diecezji płockiej.
«
‹
1
›
»
oceń artykuł