Nowy numer 43/2020 Archiwum

Trwałe dziedzictwo

Medal „Pro Masovia” dla ks. dr. Marka Jarosza, rektora WSD i Haliny Świstak, prezes KIK w podczas obchodów 780. rocznicy lokacji Płocka.

Dziś w katedrze płockiej, gdzie pochowane są szczątki dwóch władców Polski i kilkunastu książąt mazowieckich, rozpoczęły się obchody 780. rocznicy lokacji miasta. Podczas uroczystości został zaprezentowany akt lokacyjny z 1237 r. - prawdopodobnie jedyny zachowany taki dokument z tego okresu w Polsce.

- To mądry i głęboki akt, a do tego w swoim rodzaju bodaj najstarszy w Polsce. Jego mocą Płock otrzymał przywilej lokacyjny okrągłe 780 lat temu, 20 lat wcześniej niż Kraków! Akt, który świadczy o tym, że nasze miasto ufundowane in nomine Domini..., "w imię Pańskie", pragnęło od początku być miastem z Ducha i miastem z duszą... - powiedział bp Piotr Libera, który przewodniczył dziś uroczystej Mszy św. w katedrze.

- Miasto z duszą... Jak nie myśleć, wypowiadając te słowa, o tej katedrze, której potężne ciosy pamiętają jeszcze pierwszych Piastów. Jak nie myśleć o kaplicy królewskiej z największą w naszej Ojczyźnie nekropolią piastowską! O miejscu wiecznego spoczynku władców, co z wiarą w sercu i mieczem w dłoni bronili północno-wschodnich rubieży Polski, powiększali jej dziedzictwo i na nim gospodarowali - mówił Ordynariusz płocki, dziękując władzom miasta i PERN-owi, za pomoc w renowacji kaplicy, w której pochowani są władcy: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

W homilii, w przeżywane dziś w Kościele Zielone Świątki, bp Piotr zauważył, że słuchając hymnu do Ducha św., szczególnie uświadamiamy sobie, jak rzadko wzywamy Go w sprawach osobistych i jak rzadko szukamy Jego natchnień, podejmując decyzje społeczne, ekonomiczne, czy polityczne.

Podczas uroczystości, w której wziął udział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, zostały wręczone medale "Pro Masovia" - Dla Mazowsza. - To medal, który przyznajemy osobom indywidualnym, stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom za szczególne zasługi dla rozwoju naszego województwa mazowieckiego - zaznaczył Marszałek.

Wyróżnienie otrzymał ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz Halina Świstak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku. - Ks. Rektor z wielkim pietyzmem pracuje nad trwałym wkładem w zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta i Mazowsza. Klub Inteligencji Katolickiej to instytucja, która też poprzez prace formacyjne różne działania kulturalne, społeczne wpisuje się w naszą rzeczywistość - mówił marszałek Adam Struzik. Zaznaczył też, że dzisiejszy Płock to wysiłek wielu pokoleń, ludzi i organizacji, a wspólny sukces zostaje wypracowany w oparciu o trzy zasady: dobro wspólne, solidarność i pomocniczość.

Po Mszy św., w Opactwie Pobenedyktyńskim odbyła się konferencja historyczna poświęcona dokumentowi lokacyjnemu Płocka, z udziałem ks. prof. Michała Grzybowskiego i dr. hab. Leszka Zygnera, rektora PWSZ w Ciechanowie. Uroczystości zakończył koncert Alicji Węgorzewskiej z artystami z Warszawskiej Opery Kameralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama