Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pracowali na medal

Lekarka, konserwator zabytków, prezes dużego stowarzyszenia pomocy i spółdzielnia mieszkaniowa - to nowi "Zasłużeni dla Płocka".

Podczas majowej sesji rady miasta wręczono medale za pracę zawodową i pasję społecznikowską na rzecz mieszkańców: Ewie Jaszczak, Annie Kozerze, Mariannie Rybickiej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani". Dziękując wyróżnionym prezydent Andrzej Nowakowski zauważył, że nowi "zasłużeni", w tym trzy panie, przez kilkadziesiąt ostatnich lat tworzyli historię Płocka, budując jednocześnie społeczeństwo obywatelskie.

Ewa Jaszczak to m.in. wieloletni Wojewódzki Konserwator Zabytków w Płocku, a później kierownik Delegatury w Płocku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, członek założyciel Stowarzyszenia "Starówka Płocka" oraz współorganizator akcji "Ratujmy Płockie Powązki".

Anna Kozera, z wykształcenia hydrobiolog, założycielka pierwszych po wojnie laboratoriów w Płocku, Wrocławiu i Włocławku, samorządowiec, działaczka społeczna, jest jednocześnie założycielką i prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta, które działa na wielu obszarach pomocy. "Pani Anna Kozera jest kobietą o wielkiej wrażliwości społecznej, jest zawsze najbliżej człowieka potrzebującego pomocy, a jej ciężka praca przynosi wymierne rezultaty. Jest szanowana przez wszystkich, którym służy, i potrafi umiejętnie godzić życie rodzinne z pracą społeczną. Posiada wiedzę i doświadczenie, które wykorzystuje w pracy na co dzień" - napisano w uzasadnieniu do uchwały rady miasta.

Samorząd Płocka docenił też Mariannę Rybicką, lekarkę specjalistę pediatrii i medycyny sportowej, z ogromnym dorobkiem na polu profilaktyki. Pani Marianna jest m.in. inicjatorką budowy przychodni rejonowej na osiedlu Miodowa, przewodniczącą płockiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem; prowadziła też szeroką działalność profilaktyczno-lecznicą wśród młodzieży szkolnej. Obecnie jest m.in. przewodnicząca Ligii Kobiet Polskich i członkinią Okręgowej Izby Lekarskiej.

Medal "Zasłużony dla Płocka" otrzymała też Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlani". W uchwale przypomniano, że „jej działalność od początku polegała na tworzeniu miasta Płocka na dziewiczym terenie w dzielnicy Podolszyce Północ, utworzonej na potrzeby miasta spowodowane wielką powodzią w zimie na przełomie 1981/1982 roku. (…) Spółdzielnia włączyła się też czynnie w odbudowę starych dzielnic Płocka.”

- To są bardzo długie lata naszej społecznej pracy. To jest nie tylko praca ale i służba drugiemu człowiekowi. Myślę, że ona się nie wzięła znikąd W moim życiu wyniosłam pewne wartości z rodzinnego domu, potem dzięki pracy w harcerstwie. Gdy zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, pojawiło się wspaniałe pole do popisu, do tego, by włączyć się w prawdziwą służbę dla potrzebujących - powiedziała Anna Kozera, dziękując za odznaczenie.

Marianna Rybicka przypomniała hasło, które towarzyszyło jej przez całe życie: "robimy z pasją, co najlepiej umiemy, i pamiętamy, dla kogo to wszystko czynimy". - Dziękuję państwu za pamięć o zawodowej i społecznej pracy lekarki na terenie miasta. Zaszczytem dla mnie jest odznaczenie za 42 lata mojej pracy na rzecz tego królewskiego miasta - wyznała lekarka.

- Ten dzień jest dla mnie szczególny, bo mija właśnie 50 lat mojej pracy społecznej i 40 lat pracy zawodowej - powiedziała Ewa Jaszczak. - To odznaczenie tym bardziej dla mnie jest ważne, że przyznane przez samorządowców. Współpraca z takim samorządem jak Płock to dla mnie zaszczyt - mówiła.

Za wyróżnienie dziękowali też przedstawiciele spółdzielni "Budowlani", przyznając również, że bez współpracy z samorządem, z kolejnymi prezydentami Miasta, poczynając od śp. Andrzeja Drętkiewicza, nie osiągnięto by takiego sukcesu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama