Nowy numer 44/2020 Archiwum

Coś od Brata Alberta

Po raz 17. w Gimnazjum nr. 1 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku odbył się finał konkursu "Bóg-Honor-Ojczyzna w dziejach kultury narodowej".

Konkurs jest organizowany od chwili powstania gimnazjum i od 17 lat jest cenną inicjatywą edukacyjno-wychowawczą adresowaną do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z powiatu płońskiego.

- Opracowując tematykę kolejnych edycji konkursu, odwołujemy się do wydarzeń związanych z życiem naszego narodu, zwracamy się ku sprawom, które w danym roku szczególnie poruszają serca i umysły Polaków. Staramy się, aby nasza mała ojczyzna żyła w rytmie, w jakim żyje cała Polska. Dlatego myślą przewodnią tegorocznej edycji konkursu były słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego: "W życiu trzeba być dobrym jak chleb. (...) I my bądźmy chlebem. Dawajmy siebie samych" - wyjaśniają organizatorzy.

Eliminacje konkursowe przebiegały w trzech kategoriach: plastycznej, recytatorskiej oraz pieśni patriotyczno-religijnej. Wzięło w nim udział ponad 90 uczniów.

Uczestnicy finału zapoznali się z życiem św. Brata Alberta Chmielowskiego. Jemu zostały poświęcone prace plastyczne wykonane przez uczestników. O jego miłości do Boga i bliźniego oraz o umiłowaniu ojczyzny przypominali recytujący poezję.

- Przyjmijcie od nas symboliczny gest dzielenia się chlebem i zanieście go tam, gdzie wskazuje wam serce - powiedziała w czasie gali finałowej wicedyrektor gimnazjum Alicja Kwiatkowska. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał mały chlebek oraz słowa Brata Alberta ku zachęcie, aby iść i czynić dobro, wszędzie tam, gdzie Pan Bóg nas pośle.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama