Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mocne nocne zwiedzanie

Muzea, kościoły, szkoły, a nawet restauracje otwarte do północy, a przy tym mnóstwo atrakcji - tak zapowiada się kolejna edycja Nocy Muzeów w Płocku.

W taki wieczór warto wyjść z domu. "Bogate zbiory sztuki sakralnej zgromadzone przez wieki na Wzgórzu Tumskim, największe zbiory secesji w tej części Europy, klasycystyczna architektura podziwiana w świetle księżyca, duchy przodków dążących do wiedzy w murach najstarszej szkoły w Polsce działającej nieprzerwanie od 1180 roku i nocne spacery uliczkami urokliwego Starego Miasta. To tylko część zaplanowanych atrakcji na tę noc" - zachęca Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, koordynator wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 maja.

Będzie więc darmowe zwiedzanie wystaw muzealnych, w tym ciekawych prywatnych ekspozycji, koncerty, projekcje filmowe, a także „(Nie)bezpieczna noc” we Włodkowicu, czy wieczorne kursy Ciuchcią Tumską.

A tak wygląda oferta Płockiej Nocy Muzeów:

Muzeum Diecezjalne zaprasza do Opactwa Pobenedyktyńskiego w godz. 18–24. Dostępne ekspozycje: Chrystus w sztuce, Skarbiec, U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia, Biblia Płocka, Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej. O godz. 17 w Sali Barokowej w Opactwie odbędzie się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku pod kierownictwem Izabeli Denst- Szydłowskiej. Motyw przewodni koncertu stanowią pieśni poświęcone tematyce maryjnej. Wstęp na koncert bezpłatny.

Muzeum Mazowieckie - kamienica secesyjna (ul. Tumska 8) zaprasza do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, gdzie poczuć będzie można klimat retro. W programie: scenki teatralne pt. „Pani Dulska” przygotowane przy współpracy z uczniami PSM I i II stopnia w Płocku pod kierunkiem prof. Izabeli Denst – Szydłowskiej, repertuar muzyczny przełomu XIX i XX w. w wykonaniu klarnecistki Anny Gut i akordeonisty Piotr Kopietza, wystawa czasowa „Fortuny złotem, srebrem i papierem opisane”, zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, POKiS oraz Łódzki Klub Kolekcjonera, „ Muzealny Detektyw” – zabawa z nagrodami dla dzieci.

Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7) tradycyjnie zaprasza na kawę po żydowsku, przygotowaną przez restaurację Estera oraz scenki teatralne oparte na humorze żydowskim, w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Teatr Per Se. Będzie też okazja do obejrzenia wystawy „Życie sztetla”: prac malarskich, grafik i rysunków artystów pochodzenia żydowskiego – w tym m.in. Józefa Budki, Moshe Bernsteina, Chaima Goldberga, Eliasa Grossmana.

Spichlerz (ul. K. Wielkiego 11b) zaprasza do zwiedzania ekspozycji: Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata, Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji, Bolesław Biegas.

Regionalne Muzeum Poczty (Piękna 4b) zaprasza na „podróż dyliżansem” po ziemi płockiej, gdzie obejrzeć można będzie stare listy, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. Ta „podróż w czasie” pokazuje pracę dawnych pocztowców i historię rozwoju poczty w Płocku i regionie. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym oprowadza właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.

Muzeum Historii Medycyny (Zofii Nałkowskiej 7) zaprasza w godz. 18–20 do zwiedzania zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dr. Włodzimierza Nowatorskiego. Muzeum to dwie sale, w których znajduje się około 2 tys. eksponatów. W jednej z nich mieści się nazywany przez właściciela "pokój starego doktora"- odwzorowany wygląd dawnego gabinetu lekarskiego. Drugie pomieszczenie pełne jest sprzętów medycznych, posegregowanych według działów, znajdują się tutaj narzędzia używane w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii i stomatologii.

Płocka Galeria Sztuki (Sienkiewicza 36) zaprasza w godz. 18–23.30 na „Nocne /Mocne Metamorfozy”. W programie m.in.: godz. 18 – oprowadzanie po wystawie „Archiwum wyobraźni”, godz. 18–20 Malarskie metamorfozy: „Postaci-maski” (od kuchni ), godz. 19 – oprowadzanie po wystawie „Archiwum wyobraźni”, godz. 20 oraz 21.30 spektakl multimedialny „Maski”.

Ratusz (pl. Stary Rynek 1) PLOT zaprasza na zwiedzanie Ratusza, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków Ratusza i spotkanie z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim. Zwiedzanie o godz. 18, 19, 20, 21, 22 i 23.

Rynek Starego Miasta - PLOT zaprasza osoby, które nie boją się ciemności na wyjątkowe, nocne spacery ulicami Starego Miasta w trzech wersjach tematycznych: „W poszukiwaniu śladów średniowiecznego Płocka”, „Płock nie tylko z podręczników historii”, „Co Płock zawdzięcza zaborcom?”. Spacery poprowadzą przewodnicy turystyczni, zrzeszeni przy Płockiej LOT. Rozpoczną się one o godz. 21:00, zbiórka przy fontannie Afrodyta.

Bazylia katedralna (Mostowa 2) zaprasza w godzinach 19.00-24.00. O pełnych godzinach wystąpią młodzieżowe zespoły muzyczne z 15 min programem, następnie 30 min. po katedrze oprowadzał będzie ks. Stefan Cegłowski. Godz. 20.00 i 21.00 zespół MAM NADZIEJĘ, prowadzony przez Bogdana Marciniaka (MDK w Płocku). Godz. 22.00 i 23.00 zespół SANTIAGO, prowadzony przez Ewę i Wojciecha Magierskich.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (Kazimierza Wielkiego 27 A) zaprasza na: prelekcję na temat historii mariawityzmu i powstania Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, zwiedzanie katedry i katakumb, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, emisję filmu o Kościele Starokatolickim Mariawitów, zwiedzanie galerii zdjęć archiwalnych. Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00.

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego (Kościuszki 6) zaprasza pod DOBRY ADRES! - Kościuszki 6. Instytucja jest z nami 80 lat! W roku jubileuszowym przypomni historię swojej siedziby! Wśród największych atrakcji: elitarne lekcje w Prywatnej Żeńskiej Średniej Szkole Zawodowej Bolesławy Jarząbkówny i Rocznej Szkole Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym prowadzone pod egidą Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej z Mariówki, dawne zabawy i zajęcia przedszkolne w niegdysiejszej ochronce, usługi bankowo-kredytowe Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Ziemiańskiego, manewry w Garnizonie Wojskowym z lat 1915-1916, wojskowa pomoc medyczna, drzemka w warunkach polowych... Nad sprawnym korzystaniem z propozycji czuwać będą Dobrze Zorientowani Przewodnicy. Wejścia dla grup zainteresowanych co 15 minut. Czas oczekiwania umilą marsze wojskowe! Uwaga książkowi dłużnicy! Tej nocy zwrócicie przetrzymane książki bezkarnie!

Dom Broniewskiego (Kościuszki 24) Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku zaprasza na: zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego, spotkanie w kawiarence literackiej "Pod dębem" - prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Małachowianka (St. Małachowskiego 1) zaprasza na nocne zwiedzanie zabytkowych części szkoły. W programie nocnego spaceru: zwiedzanie Auli z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego, Muzeum z reliktami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz wejście na gotycką wieżę. Podczas Płockiej Nocy Muzeów zwiedzający będą także mogli zakupić unikatowe publikacje dotyczące historii najstarszej szkoły w Polsce. Zwiedzanie będzie miało miejsce w godzinach 18.00-23.00, w grupach 20 - osobowych, wejścia co pół godziny.

Jagiellonka (3 Maja 4) zaprasza w godzinach 18.00-22.00 na nocne zwiedzanie. W programie: zwiedzanie Muzeum Historii Jagiellończyków, zwiedzanie parteru – informacje o Jagiellończykach poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920, II wojny światowej oraz Jagiellończykach – Żołnierzach Wyklętych, zdjęcie z królem Władysławem Jagiełłą i królową Jadwigą na tle portretu Patrona Szkoły, od 18:30 co pół godziny, w grupach do 20 osób, wejście na taras widokowy Jagiellonki, program artystyczny w auli szkolnej o godz. 19:00, 20:00, 21:00, dla chętnych – możliwość zwiedzania nowej części budynku.

Ekonomik (ul. Abpa. Nowowiejskiego 4) zaprasza do zwiedzania szkoły funkcjonującej od 95 lat. W ten wieczór „wehikułem czasu” przenieść się będzie można do szkoły z dawnych lat i zajrzeć do dzienników, świadectw i podręczników pradziadków, dziadków i rodziców, spotkać nauczycieli i kolegów z tamtych czasów. Przedstawione zostaną stare fotografie, otwarte archiwa i kawiarnia, gdzie przy domowej szarlotce będzie można pogawędzić z mazowieckim regionalistą, Ireneuszem Szychowskim. O 19.00 zaplanowano spektakl pt.: „Muzyczna podróż w czasie” w reżyserii Grażyny Niedzielskiej i choreografii Marioli Chęcińskiej i Katarzyny Filipkowskiej.

Włodkowic (ul. Kilińskiego 12) - Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku zaprasza na jedyną w swoim rodzaju (NIE)BEZPIECZNĄ NOC. Kampus Uczelni mieści się w centrum Płocka na terenie byłej jednostki wojskowej. Noc Muzeów stała się znakomitą sposobnością, by na chwilę obudzić w tym miejscu ducha wojskowości. Będzie ekspozycja stała, pokazy dynamiczne oraz wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Płockie Towarzystwo Fotograficzne (Stary Rynek 8, Dom Darmstadt) w godzinach 19.00-22.00 zaprasza na wystawę retrospektywną prac z wystaw "Mój Płock", prezentującą najciekawsze fotografie Płocka, wykonane przez członków PTF, uhonorowane "Nagrodą publiczności" oraz wyłonione przez jurorów.

Wieża Ciśnień (ul. Warszawska 26) już po raz czwarty zaprasza na zwiedzanie swoich wnętrz podczas Płockiej Nocy Muzeów, od godz. 21 do 24 co pół godziny. W ramach wizyty będzie można odkryć jej historię, jak i wodociągów płockich, zobaczyć kamień węgielny odnaleziony podczas remontu oraz nocną panoramę Płocka.

Księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament (ul. Kolegialna 4) zaprasza w godz. 18–1 zwolenników nocnego zwiedzania. O godz. 20 zaplanowano wernisaż wystawy „Światłem i Pędzlem” – czyli wspólną wystawę malarstwa i fotografii płockich artystów Krystyny Falkowskiej i Andrzeja Witkowskiego. Dla gości przygotowane zostaną również rabaty na zakup książek i konkurs – niespodzianka dla odwiedzających.

Rock 69 (G. Narutowicza 2) zaprasza od godz. 20 na NOC VINYLI I GRAMOFONÓW. W programie: ekspozycja unikatowych płyt winylowych, prezentacja gramofonów, muzyka emitowana z winyli z komentarzem, idea budowy muzeum winyli w Płocku.

Ulica Tumska (Namiot przy Muzeum Mazowieckim) Klub Sportowy LOK "GROT" oraz Stowarzyszenie "GROT" zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych.

Żegluga Płocka (Przystań, Rybaki 6) zaprasza na nocny rejs o 20.30. Ceny biletów 12, 15 i 20 zł

Ciuchcia Tumska (Przystanek Warszawska) zaprasza na nocne kursy o 18.30, 20.00, 21.30

Restauracja u Mariusza (Pl. G. Narutowicza 1/3) zaprasza serdecznie do obejrzenia kolekcji nalewaków piwnych porcelanowych Browaru Kasztelan Sierpc, szkła piwnego i oryginalnych unikatowych kufli piwnych, które tej nocy zaprezentowane będą dla wszystkich odwiedzających.

Parafia Ewangelicko - Augsburska (ul. Kazimierza Wielkiego 39) zaprasza w godz. 16–19 na spotkanie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. W kościele będzie można zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających historię tej parafii w ostatnich latach, zobaczyć Biblie w różnych językach, a także dowiedzieć się o historii Reformacji, której jubileusz 500-lecia przypada w tym roku, historii ewangelicyzmu w Płocku, a także różnicach pomiędzy Kościołem Ewangelicko – Augsburskim a Kościołem Rzymskokatolickim. Będzie można także odwiedzić zabytkowy cmentarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama