Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tam mówi Pismo...

Najlepsze komentarze i najpiękniejsze dzieła nie zastąpią samego czytania Biblii – zauważył w kazaniu ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej na rozpoczęcie tego dzieła.

Płocki maraton publicznego czytania Pisma Świętego, organizowany przez środowisko Akcji Katolickiej, przeżywa swój mały jubileusz. Jak uważa Danuta Janicka, koordynator tego dzieła, wpisał się on już w kalendarz ważniejszych uroczystości diecezji i samego miasta.

Od 10 lat łączy też różne jego środowiska; fragmenty Biblii czytają duchowni, lokalne władze, przedstawiciele różnych instytucji, młodzież szkolna. Po raz trzeci, po inauguracji w Płocku, ruszył w diecezję i będzie czytany w kilkunastu parafiach do końca maja. – Jesteśmy dumni, że obok Poznania to jest chyba jedyne miasto, które rokrocznie nieprzerwanie czyta Pismo Święte. A wiemy, że jego znajomość to znajomość Boga. Jego czytanie to potrzeba serca. Ja sama, gdy biorę Biblię do ręki, zawsze znajdę jakiś fragment, który odpowiada na moje pytania i wątpliwości – mówi D. Janicka. Wśród lektorów Biblii znalazła się Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, która przyznaje, że gdy zbliża się maj, zastanawia się, kiedy będzie ten maraton. – Ja jestem za tym, by trochę „odczarować” Pismo Święte. By ono nie było tylko księgą olbrzymich rozmiarów, z trudnym słownictwem, która budzi jakiś opór. Dzieciom nie przeczytamy na przykład tego fragmentu, który dziś czytałam. Wystarczy, że poznają samą historię Noego w obrazkach, a potem może przyjdzie czas na poważniejsze czytania Biblii. Myślę, że takie formy dostosowane do wieku odbiorcy, oczywiście bez merytorycznych przekłamań, to też jest droga do poznawania Pisma Świętego – mówi szefowa Książnicy. – Istotą poznawania Boga w Biblii jest czytanie. Nie ma innej drogi. Można znaleźć lepsze lub gorsze komentarze do tekstu, ale te wykłady mają sens tylko wtedy, kiedy człowiek zrealizuje hasło Tygodnia Biblijnego – „weź i czytaj” – zauważył ks. Stefan Cegłowski, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Płockiego Maratonu Biblijnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama