Nowy numer 24/2021 Archiwum

Oda o Wiśle

W Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem odbył się konkurs recytatorski pt. "Królowa Polskich Rzek".

By uczcić Rok Wisły Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem zorganizowała konkurs recytatorski dla uczniów klas I–III ze szkół podstawowych z terenu gminy. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów, którzy recytowali wiersze mówiące o pięknie tej rzeki. Jak przyznają organizatorzy, konkursy o tej tematyce przyczyniają się do promocji Wisły jako unikalnego obszaru naturalnego i turystycznego.

- Uznaliśmy, że ogłoszenie takiego konkursu jest bardzo potrzebne. Miał on uwrażliwić najmłodszych nie tylko na piękno poezji o Wiśle, ale także wzbudzić uczucia patriotyczne i dumę narodową. Naszym przesłaniem była edukacja i podnoszenie świadomości na temat Wisły. Królowa rzek polskich była tematem wielu wierszy dla dzieci i dlatego też do najmłodszych skierowaliśmy nasze zaproszenie. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w konkursie. Recytowały wiersze z ogromną wrażliwością i bez cienia tremy - mówi Barbara Biraga, dyrektor gminnej biblioteki.

Podczas prezentacji utworu jury oceniało występy uczniów według następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, interpretacja tekstu, świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu oraz kultura słowa i ogólne wrażenia artystyczne.

Zwycięzcą został Robert Mossakowski z klasy III ze szkoły w Zielonej. I miejsce przyznano także Martynie Czajkowskiej z klasy II SP w Krasnem; miejsce II uzyskał Oskar Woźnicki z klasy I SP w Krasnem i Zosia Wierzbicka, uczennica klasy I SP w Zielonej; miejsce III przyznano Wiktorii Kołakowskiej - uczennicy klasy II SP w Zielonej i Natalii Żórawskiej z klasy III SP w Krasnem. Wyróżnienia zaś otrzymali: Julia Karaś, uczennicy klasy II w Krasnem, i Paulina Błażejewska z klasy I SP w Zielonej.

Rok 2017 uchwałą Sejmu RP jest rokiem rzeki Wisły, dla uczczenia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak napisano w uchwale: "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego. Wisła - królowa polskich rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu - to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama