Już w sobotę, 13 maja w mieście nad Łydynią ważny akt wiary całej diecezji, o którym mówi i na który zaprasza ks. Jan Jóźwiak, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej.
Ks. Włodzimierz Piętka: Przed nami ważne wydarzenie wiary, jakim jest zawierzenie diecezji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Dokona się ono w parafii księdza kanonika pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Które wydarzenia w historii młodej, bo mającej 21 lat parafii były najważniejsze?
Ks. Jan Jóźwiak: Dla tej wspólnoty 13 maja jest to dniem szczególnej łaski. I jest tak od początku jej istnienia: 13 maja 1997 r. bp Zygmunt Kamiński poświęcił przywiezioną z Fatimy figurę Matki Bożej, 13 maja 1988 r. bp Roman Marcinkowski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, a 13 maja 2011 r. bp Piotr Libera dokonał jego konsekracji, dedykując go wtedy błogosławionemu Janowi Pawłowi II. I był to pierwszy konsekrowany w Polsce, a może i na świecie kościół papieżowi Polakowi. A więc wszystkie najważniejsze łaski dla tej parafii przyszły przez Matkę Bożą Fatimską w dniu Jej święta. Tka też się stanie 13 maja 2017 r., w stulecie objawień fatimskich.
Co zdaniem ks. Kanonika jest istotą tych objawień Matki Bożej sprzed 100 laty?
Istotą jest wezwanie do nawrócenia, nasze zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi i modlitwa różańcowa. Wezwania Matki Bożej wypływają z Ewangelii, a zwłaszcza ze słów Jezusa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" oraz "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie". W czasie objawień Matka Boża potwierdziła całą doktrynę wiary katolickiej: przypomniała prawdę o niebie, piekle i czyśćcu, o Eucharystii, o aniołach i o modlitwie... a są to prawdy, których dziś często nie doceniamy.
Z jakim przesłaniem: czytelnym i prostym, z jaką duchową dyspozycją powinniśmy stanąć w sobotę w Ciechanowie, w chwili zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, przypominając choćby odrobinę fatimskie dzieci?
Przez modlitwę i ofiarę nawracamy się do Boga i zmierzamy do nieba. A wszystko dokonuje się przez zawierzenie się Jej Niepokalanemu Sercu. Ona, Maryja, wciąż przekazuje nam wiarę! - niech taka myśl w tym dniu nam towarzyszy.
Jak będzie wyglądała sobotnia uroczystość?
Wszystko rozpocznie się o godz. 11 nieopodal kościoła parafialnego, przy hotelu "Atena". Tam odprawimy modlitwę różańcową, o którą tak usilnie prosiła Matka Boża. Następnie w procesji, przy śpiewie i modlitwie, przejdziemy z figurą Pani Fatimskiej do kościoła św. Jana Pawła II. W południe rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. Na jej zakończenie ks. biskup wypowie Akt oddania diecezji płockiej Niepokalanemu Sercu NMP. W liturgii będzie uczestniczył również bp Mirosław Milewski. Mszę św. będzie transmitowało Katolickie Radio Diecezji Płockiej.
Po Mszy św. odbędzie się koncert chóru "Cantate Domino" z Grodna na Białorusi, który również uświetni naszą uroczystość. Następnie zarząd naszego osiedla zaprasza wszystkich uczestników i miłych gości na piknik przy grillu, tuż obok kościoła. Wszystko więc będzie blisko: i procesja, i miejsca parkingowe dla samochodów i autokarów, i gwarantowana gościnność moich parafian, a przede wszystkim ogrom łask, który tego dnia na nas z pewnością spłynie.