Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Papież wciąż uczy

Aleksandra Klicka, uczennica II klasy gimnazjum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie, na nowo odkryła postać św. Jana Pawła II.

27 kwietnia, w kolejną rocznicę kanonizacji polskiego papieża, Aleksandra, uczennica II klasy gimnazjum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ciechanowie, została laureatką wojewódzkiego konkursu wiedzy o świętym w kategorii szkół gimnazjalnych. Organizatorem konkursu było Centrum Myśli Jana Pawła, zaś wręczenie nagród odbyło się w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Temat "Trzy matki Jana Pawła II – Emilia Wojtyła, Ojczyzna i Matka Boża" konkursu przypominał trzy źródła tożsamości św. Jana Pawła II – trzy wspólnoty, które go wychowały, i do których odwoływał się przez całe życie: rodzinę, Kościół i naród. Przypomnimy w szczególności trzy postacie, których papież czuł się synem. To jego rodzona matka: Emilia; to jego matka duchowa: Matka Boża; i wreszcie – to matka każdego z Polaków: Ojczyzna. Wybór takiego właśnie tematu na nadchodzący rok szkolny był podyktowany dodatkowo z myślą o przygotowaniu młodzieży do nadchodzących okrągłych rocznic: setnej rocznicy objawień fatimskich (1917); setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów (1918), i setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły (1920).

Jak opowiada Aleksandra, w konkursie brała już udział po raz drugi. W pierwszej klasie zatrzymała się na drugim etapie. – Postanowiłam spróbować swoich sił po raz kolejny. Tym razem udało mi się zajść dalej. Do konkursu zachęcił mnie katecheta oraz brat, to oni pomagali mi w przygotowaniu i dopingowali mnie w zmaganiach z moimi rówieśnikami – opowiada Aleksandra.

Aleksandra zwraca uwagę, że udział w konkursie był dla niej zaproszeniem do niezwykłej przygody, podczas której lepiej mogła się zapoznać z osobą św. Jana Pawła II, historią Jego życia. – Kiedy sięgnęłam do wyznaczonej bibliografii, odkrywałam niezwykłe przesłanie. Miałam wrażenie, że na nowo okrywam postać polskiego papieża. Kiedy zagłębiałam się w lekturę, odkrywałam jego niezwykłe przywiązanie, a także fascynującą postawę względem patriotyzmu. Czytanie tych pozycji dawało mi możliwość duchowego przygotowania. Do chwili udziału miałam w sobie bardziej wiedzę ogólną, aniżeli wszechstronną. O wielu rzeczach nie widziałam, a odkryłam jej dopiero teraz – zauważa Aleksandra. - Jednak najbardziej zainspirowała mnie pozycja "Wspólne dziedzictwo", opowiadająca o losach Polski oczami papieża. Najtrudniejszym zaś motywem do zapamiętania były dla mnie pozycje poświęconym relacjom z Maryją, gdyż było w nich niezwykle wiele informacji o sanktuariach, nabożeństwach. Trudnymi do zapamiętania okazały się również encykliki – zwraca uwagę Klicka.

Do konkursu przygotowywał ją katecheta, Piotr Świercz. – Konkurs przygotowany przez organizatorów, był bardzo profesjonalny. Organizatorzy z dużym wyprzedzeniem podali bibliografie, z jakiej uczniowie mają pogłębiać swoją wiedzę, co jest bardzo mocną. Młodzież nie szuka literatury po bibliotekach, ale pobiera ją za pomocy strony, i czytają, skupiają się na konkretnej myśli. To właśnie jest tworzenie równych szans dla wszystkich – mówi Piotr Świercz.

Jak zauważa katecheta Aleksandry, konkursy tego typu, pogłębiają wiedzę uczniów, przygotowują ich duchowo, a w przypadku Jana Pawła II staje się on wzorem i podaje podwaliny moralne, pod to jakimi ludźmi się staną, na co muszą zwracać uwagę. – Myślę, że taki autorytet, jak św. Jan Paweł II ułatwia młodemu człowiekowi podejmowanie w przyszłości bardzo ważnych decyzji. To jest największa korzyść dla nich. W końcu wciąż pozostaje dla nich ważnym autorytetem. W wieku gimnazjalnym młodzież kształtując swój światopogląd musi sięgać do wzorców, szukać sensownych podpowiedzi jak dobrze wejść w dorosłe życie. Spojrzenie na postać Wojtyły, na jego świadectwo życia, nauczanie daje młodemu pokoleniu budujące wartości – dodaje Piotr.

Sam konkurs miał formę tekstu, w którym przewyższała ilość pytań zamkniętych, gdzie przeplatały się one z pytaniami otwartymi. – Niektóre z pytań były wypowiedziami papieskimi. Naszym zadaniem była ich interpretacja – dodaje Ola.

- Szczególny był moment wręczenia nagród właśnie w dzień kanonizacji. Można powiedzieć, że to niby przypadek, a z drugiej strony niezwykłe wydarzenie, kiedy na nowo można wrócić do chwili, kiedy nasz polski papież zostaje ogłoszonym świętym, a ja zostaje ogłoszona laureatką jego konkursu – mówi z uśmiechem laureatka.

Ciekawostką staje się fakt, że do pierwszego szkolnego etapu konkursu zgłosiło się 37 uczniów, na 100 uczniów uczących się w tym gimnazjum. Trzy osoby zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

Finaliści oraz laureaci konkursu otrzymali stosowne zaświadczenia Mazowieckiego Kuratora Oświaty, które uprawniają ich do uzyskania dodatkowych punktów na świadectwie ukończenia szkoły.

Podczas gali finałowej nagrodzono wszystkich finalistów i laureatów konkursu, a także podziękowano katechetom za ich zaangażowanie w aktywność uczniów. Gościem honorowym gali byli: kard. Kazimierz Nycz oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. - W odebraniu nagród towarzyszyli mi rodzice, którzy byli ze mnie bardzo dumni i niezmiernie mi kibicowali na wszystkich etapach konkursu. To ich wielka zasługa, bo to właśnie z ich ust poznawałam postać Jana Pawła II, oni też przekazywali mi jego nauczanie. Dziś sama już mogę wracać i czerpać do wszystkich lekcji, jakie mi pozostawił, jako młodej dziewczynie – dodaje Aleksandra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy