Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chcą się nadal formować i działać

Funkcja prezesa diecezjalnego zarządu Akcji Katolickiej przechodzi w ręce Wiesławy Winiarskiej, a za 15 lat współpracy różnym środowiskom dziękuje Danuta Janicka, dotychczasowa szefowa AK.

Chcą się nadal formować i działać   Rypin, 20.11. 2016. Nowa prezes Instytutu Diecezjalnego Akcji Katolickiej Wiesława Winiarska Agnieszka Otłowska /Foto Gość Nową twarzą Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Wiesława Winiarska z Rypina, z parafii św. Stanisława Kostki. Z wykształcenia jest pedagogiem po UMK w Toruniu; pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jako logopeda, neurologopeda oraz terapeuta słuchu i mowy w Rypinie. Poza aktywnością zawodową angażuje się życie parafii, przede wszystkim jako prezes koła AK i członek rady duszpasterskiej. Wizytówką tego koła są organizowane pielgrzymki do sanktuariów Maryjnych, czy szlakami świętych, a także rypiński Orszak Trzech Króli - dzieło podejmowane we współpracy z innymi organizacjami katolickimi, oraz koncerty muzyki poważnej w parafii z okazji Uroczystości Chrystusa Króla.

- Nasze działania są i będą zawsze skorelowane z działaniami całego Kościoła - zapewnia Wiesława Winiarska. - Jednak każda diecezja jak i parafia ma też swoją specyfikę, historię, doświadczenia i możliwości, które wyznaczają konkretne przedsięwzięcia i zaangażowanie katolików świeckich. W nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne wciska się laicyzacja. Dlatego musimy modlić się i podejmować różne działania, nie zaniedbując osobistej formacji, by strzec tego co jest dziedzictwem naszej wiary. Będziemy się starali te wiarę umacniać w sobie i w życiu wspólnot, szukając nieustannie różnych sposobów i środków - deklaruje nowa prezes DIAK.

Przeżywany właśnie rok fatimski, to zdaniem Wiesławy Winiarskiej, bardzo ważny czas dla tej organizacji katolickiej. - Kiedy 21 lat temu Maryja z Fatimy pielgrzymowała po naszej diecezji, to ta peregrynacja była też wotum wdzięczności za odnowioną Akcję Katolicką. Ten rok 100-lecia Objawień Fatimskich jest doskonałą okazją by „przypomnieć się” Matce Bożej - mówi nowa prezes AK w diecezji płockiej. Okazją do tego „przypomnienia się” ma być w tym czasie pielgrzymka do Fatimy zorganizowana z Rypina, z udziałem księdza asystenta i członków zarządu diecezjalnego. - Chcemy dziękować za Akcję Katolicką, za św. Jana Pawła II, dzięki któremu Akcja działa dziś w całej Polsce. Chcemy także prosić o opiekę i światło, ożywczy powiew Ducha Świętego dla naszych działań. Polecamy Bogu naszego biskupa Piotra i biskupa Mirosława, na którego pomoc jako Asystenta Krajowego Akcji liczymy, a także dziękować za wieloletnią posługę w diecezji i dla Akcji biskupa Romana. Zawierzamy Maryi ten nadchodzący czas, wszystkie oddziały parafialne i wszystkich członków Akcji Katolickiej, byśmy jak głosi hasło roku duszpasterskiego szli i głosili z radością i ufnością Chrystusa Zmartwychwstałego naszego Króla i Pana - zapewnia Wiesława Winiarska.

Zapytana o kierunek działań zarządu pod jej przewodnictwem, zapewnia, że z pewnością będzie kontynuowane wszystko to, co dobre i piękne. - Jestem bardzo wdzięczna poprzedniej pani prezes Danucie Janickiej za jej pracę i mam świadomość wypracowanych pewnych kierunków. Cenię też sobie posługę i liczę na wsparcie naszego asystenta ks. Piotra Marca. Będziemy z całym zarządem szukać nowych inspiracji, w duchu Nowej Ewangelizacji i odczytywać znaki czasu. Oczywiście czuję dużą presję i zobowiązanie, ale też wdzięczność wobec księdza biskupa, za okazane mi zaufanie - mówi nowa szefowa AK.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama