Nowy numer 42/2018 Archiwum

Bliżej świata Krasińskiego

W Muzeum Romantyzmu można zobaczyć wystawę malarstwa polskiego XIX wieku.

Wystawa zajmuje sześć sal ekspozycyjnych dworu Krasińskich w Opinogórze. – Ma ona związek z epoką, w której żyli Krasińscy, niż nimi samymi. Jest to przekrój z całego malarstwa XIX wieku. Nie jest to jeden konkretny nurt z tego wieku, ale konkretny rodzaj malarstwa. Znajdują się w niej głównie depozyty z Muzeum Narodowego w Warszawie, a także Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, jak również obrazy od kolekcjonerów prywatnych, jak np. Marka Akcentowicza – mówi Magdalena Bral, komisarz wystawy.

Ekspozycja zatytułowana "Malarstwo XIX wieku" dzięki swoim dziełom przenosi oglądającego dwa wieki wstecz, prezentując wspaniałe obiekty wielkich mistrzów. Dodatkowo jest próbą ukazania przekroju malarstwa polskiego XIX wieku. Są tu obrazy o różnej tematyce: zaczynając od scen historycznych, poprzez sceny rodzajowe, pejzaże, portrety kobiece i męskie, wojskowe oraz sceny batalistyczne.

Skierowana jest do wszystkich, zarówno do miłośników sztuki, jak i do ludzi, którzy nie wiedzą nic na temat malarstwa XIX wieku, a chcieliby się dowiedzieć. – Kolekcja skierowana jest do wszystkich miłośników sztuki, jednak przede wszystkim do młodzieży szkolnej, dla której kontakt z malarstwem jest lekcją historii sztuki, ponieważ ukazuje różne techniki plastyczne (malarstwo, rzeźba), a także różnorodną tematykę obrazów, w tym portrety, sceny rodzajowe, pejzaże. Jest dobrą inspiracją dla kolekcjonerów, właścicieli galerii oraz muzealników – przyznaje Magdalena Bral.

Zaprezentowano prawie 70 dzieł znanych i cenionych malarzy, takich jak Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Henryk Rodakowski, Piotr Michałowski, Artur Grottger, January Suchodolski, Franciszek Kostrzewski i wielu innych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy