Nowy numer 46/2018 Archiwum

Niech kiełkuje...

– Dzięki przeczytaniu „Dzienniczka” mocniej stąpam po ziemi – mówi Marysia Pankowska, laureatka, uczennica szkół katolickich w Sikorzu.

Dziennik duszy s. Faustyny Kowalskiej może stanowić wyzwanie dla młodego czytelnika, przyzwyczajonego do zupełnie innych tekstów. Mimo to ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia we współpracy z Wydziałem Teologicznym UKSW spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Po etapach szkolnych i rejonowych ponad 100 gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z różnych diecezji trafiło do wielkiego finału w krakowskich Łagiewnikach. Wśród nich była Maria Pankowska, uczennica II klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sikorzu, która została laureatką w swojej kategorii wiekowej. – Nigdy wcześniej nie zagłębiłam się porządnie w „Dzienniczek”. A przecież to Płock, gdzie po raz pierwszy Pan Jezus objawił się s. Faustynie. Postanowiłam wystartować w konkursie nie żeby coś wygrać, ale żeby czegoś się dowiedzieć – opowiada Marysia. Podczas konkursu, podobnie jak setka innych finalistów, musiała przejść etapy: pisemny i ustny, wymagające szczegółowej wiedzy o życiu świętej. – Ku mojemu zaskoczeniu, poziom uczestników naprawdę był wysoki, a to nie jest temat, którym łatwo zafascynować dzisiaj młodzież – mówi ks. Piotr Marzec, wicedyrektor Szkół Katolickich w Sikorzu, który towarzyszył trójce finalistów z liceum podczas konkursu w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Marysia zdobyła indeks na studia wyższe z pedagogiki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a w czerwcu weźmie udział w pielgrzymce śladami św. Faustyny. Laureatka cieszy się wygraną, ale nie to jest dla niej najważniejsze. – Jeśli ktoś chce wygrać konkurs religijny głównie po to, żeby zdobyć indeks, to może to osiągnąć. Ale ja tak nie potrafię. Nie chcę po prostu wygrać, ale coś z tego wynieść – przekonuje. – W ogóle po przeczytaniu „Dzienniczka” mocniej stąpam po ziemi. Widzę, jacy jesteśmy malutcy. Nie chcę, żeby to, co wykiełkowało podczas przygotowania do konkursu, umarło – mówi licealistka.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy