Nowy numer 2/2021 Archiwum

10 kwietnia. Pamiętamy!

Janina Fetlińska, Jolanta Szymanek-Deresz, ks. Bronisław Gostomski, Paweł Krajewski i ks. Zdzisław Król. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie...

Północne Mazowsze wspomina ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

senator Janina Fetlińska - polityk, pielęgniarka, doktor nauk medycznych, senator VI i VII kadencji. Mieszkała w Ciechanowie. Przez lata szefowała wielu różnym placówkom medycznym. Stworzyła pierwsze Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych i Rodzinnych w Polsce. Od 1998 do 2005 roku zasiadała w Radzie Powiatu Ciechanowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku została wybrana na senatora VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płocko-ciechanowskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskała mandat senatorski. Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie.

posłanka Jolanta Szymanek-Deresz - prawnik i posłanka na Sejm V i VI kadencji. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku zajmowała stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a od czerwca do grudnia pełniła funkcję szefa kancelarii. We wrześniu 2005 roku po raz pierwszy została wybrana do parlamentu. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskała mandat poselski z okręgu płocko-ciechanowskiego. Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ks. prał. Bronisław Gostomski - kapłan diecezji płockiej. Pochodził z Sierpca. Od 1979 r. pracował duszpastersko w Wielkiej Brytanii. Był proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, duszpasterzem londyńskiego środowiska Rodzin Katyńskich i kapelanem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Sierpcu. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

ppor. Paweł Krajewski - funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. Służył od 2002 roku, w grupie chroniącej prezydenta RP był od 2005 roku. "Krajan" - taki przydomek od nazwiska nadali mu koledzy. Dzieciństwo spędził w Przasnyszu, tam był zaangażowany w harcerstwie. Pochowany został na cmentarzu w Przasnyszu. Pośmiertnie awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ks. inf. Zdzisław Król - były kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Był kapłanem archidiecezji warszawskiej, pochodził z parafii Pniewo w diecezji płockiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. Przez wiele lat był kanclerzem Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, bliskim współpracownikiem prymasów Polski - kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Józefa Glempa. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama