Nowy numer 46/2018 Archiwum

Bożnica odzyska swój blask

Do Makowa Mazowieckiego trafi ponad 1 mln zł unijnego dofinansowania na rewitalizację zabytkowego budynku.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Wykonane będą także instalacje wodociągowo-kanalizacyjne i elektryczne. Odnowiony obiekt stanie się miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, oświatowych, artystycznych oraz wystaw, a swoim charakterem będzie nawiązywał do historycznych tradycji miasta. Będą się w nim odbywały wydarzenia kulturalne, artystyczne, spotkania i wystawy.

- Pragniemy stworzyć tu stałą ekspozycję: "Śladami makowskich Żydów". Wykorzystując fotografie i materiały archiwalne, chcemy utrwalić ich życie codzienne w Makowie. W obiekcie będą się odbywać kameralne koncerty tematyczne i specjalnie przygotowane wystawy - mówi Alicja Prejs, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

W odrestaurowanym budynku będzie również prowadzona działalność komercyjna – wynajmowanie przestrzeni biurowych czy też organizowanie płatnych imprez kulturalnych.

- Bardzo się cieszę, że nasze starania wieńczy taki sukces – przyznaje Tadeusz Ciak, burmistrz miasta. - Co więcej, projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy rekomendowanych projektów, uzyskując najwyższą liczbę punktów. Dzięki pozyskanej dotacji zabytkowy budynek bożnicy stanie się miejscem spotkań zarówno kulturalnych, jak i artystycznych. Będzie on dostępny w sposób nieograniczony dla mieszkańców ze wszystkich grup społecznych. Rewitalizacja budynku i nadanie mu nowych funkcji będzie jedynym tego typu połączeniem zaplecza kulturalnego miasta z jego wartością historyczną w regionie – mówi burmistrz.

Partnerami projektu są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Makowskiej i Federacja Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności ROSA.

Budynek powstał w 1857 roku. Zwany potocznie "małą synagogą", mieści się przy ul. Zielonym Rynku 5. Dawniej znajdowała się w nim sala modlitw, zaś na poddaszu mieszkał rabin. Po drugiej wojnie światowej budynek przeznaczono na mieszkania.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy