Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jak nie dać się okraść?

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą "na policjanta".

Jak podają komendy policji w regionie, przestępcy wciąż modyfikują metody wyłudzeń. Tak jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywali się pod wnuczków lub któregoś z członków rodziny, tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki, dzięki której będzie można zatrzymać przestępców działających metodą "na wnuczka".

Dzwoniący w rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa.

- Przestępcy, którzy dzwonią do seniorów tak prowadzą rozmowę i mają takie podejście psychologiczne, uwiarygodniają swoją osobę, stosując wiarygodne techniki, że ten senior ma pewność, ze rozmawia z taką właśnie osobą – mówi Jolanta Bym, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie. W ostatnim czasie metodzie "na policjanta" padli seniorzy z Płońska, Ciechanowa oraz mieszkanka powiatu makowskiego.

- Do starszej kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora i powiedział jej, by wypłaciła ze swojego konta oszczędności, ponieważ pieniądze z jej konta mogą wypłacić przestępcy, którzy mają dostęp do jej danych osobowych. Po wyjściu z banku przekazała je nieznanemu mężczyźnie. W taki sposób kobieta straciła oszczędności swojego życia. W tej chwili trwają czynności w tej sprawie – informuje Monika Winnik, rzecznik makowskiej policji.

Policjanci apelują o ostrożność i rozsądek oraz podkreślają, że oni tego typu technik operacyjnych przez telefon nie stosują. - Przypominamy, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie – zwraca uwagę Jolanta Brym. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust - koniecznie powiadom policję pod nr tel. 997 lub 112.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama