Nowy numer 49/2020 Archiwum

Młodzieżowa, harcerska, ekstremalna

Nocą, w ciszy, z krzyżem: od tego weekendu ruszają w diecezji szczególne Drogi Krzyżowe.

Naliczyliśmy ich siedem, jeśli wierzyć portalowi edk.org.pl. Często inspiratorami nocnych Dróg Krzyżowych są osoby świeckie. - Zainspirowała mnie idea tego nocnego przejścia, tego zmagania się ze sobą, medytacji, modlitwy - mówi Aneta Klimkiewicz z Ciechanowa. - Będę szła sam na sam ze sobą, sam na sam z Panem Bogiem. Będę niosła krzyż i rozważania kolejnych stacji. Czasami takie myślenie bardzo boli i to jest trudne - mówi Aneta Klimkiewicz. - Trzeba będzie pokonać lenistwo i zmęczenie by w tym, co trudne odnaleźć Jezusa - dodaje ks. Tomasz Dec z ciechanowskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej.

24 marca - Modlin. O 23.00 wyruszy I Ekstremalna Droga Krzyżowa z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Modlinie do Wojszczyc. Organizuje ją dekanalna grupa młodzieżowa, która zawiązała się po Światowych Dniach Młodzieży. Trasa liczy10-kilometrów i zakończy się Mszą św. w kaplicy filialnej parafii Kroczewo.

31 marca - Ciechanów. Początek Mszą św. o 19.30 w kościele św. Jana Pawła II (parafia Matki Bożej Fatimskiej). Trasa liczy 15 km. i wiedzie przez Pęchcin, Rutki, Chotum do Sulerzyża. Około północy pielgrzymi dotrą do kościoła parafialnego w Sulerzyżu. To pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana w tym mieście.

31 marca - Płońsk. Początek po Mszy św. w parafii św. Maksymiliana o godz. 18. Pielgrzymi pokonają trasę liczącą 41,3 km, idąc przez Radzymin, Naruszewo, Krysk, Grodziec i Radzikowo do sanktuarium maryjnego w Czerwińsku n. Wisłą. Nad ranem dotrą do celu. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest organizowana na tym szlaku po raz pierwszy.

7 kwietnia - Przasnysz. Rozpocznie ją Msza św. o godz. 20 w kościele farnym. Uczestnicy organizowanej już III EDK przejdą 42 km.

7 kwietnia - Pułtusk. Po Mszy św. o 18 z bazyliki pułtuskiej wyruszy po raz pierwszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej trasa wyniesie 41 km i będzie wiodła od bazyliki kolegiackiej, przez kościół Świętego Krzyża, kaplicę św. Marii Magdaleny, kościół Miłosierdzia Bożego na Popławach, Zambski Kościelne, Szygówek, Ponikiew, Popławy, ponownie do bazyliki.

7 kwietnia. Serock. Organizowana po raz drugi EDK wyruszy z parafii św. Anny o godz. 18.30. Trasa liczy 40 km. i wiedzie z Serocka przez Popowo Kościelne, Zatory ponownie do Serocka.

8 kwietnia. Brwilno k. Płocka. Ekstremalną Drogę Krzyżową szlakiem brwileńskich mogił rozpocznie się Mszą św. w kościele św. Jadwigi w Maszewie Dużym. Organizują ją po raz 5. harcerze I maszewskiej drużyny harcerskiej "Białe Wilki". Trasa EDK wynosi 40 km.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama