Nowy numer 47/2020 Archiwum

Strażak idzie za Jezusem

W Makowie Mazowieckim odbyły się strażackie zamyślenia wielkopostne, w których udział wzięli druhowie z powiatu makowskiego.

Istotnym punktem wielkopostnego spotkania była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski, kapelan strażaków diecezji płockiej. On również skierował swoje słowo do druhów. - Gromadzimy się na corocznych zamyśleniach, aby zatrzymać się na chwilę i podumać nad swoją wiarą, stanem duszy. Nie przywiodły nas zaproszenia ks. kapelana, proboszcza czy strażackich przełożonych. Jesteśmy tu obecni, bo wierzymy w Boga i wierzymy Chrystusowi - mówił ks. Andrzej Zakrzewski do zebranych na Mszy św. strażaków.

Diecezjalny kapelan strażaków zwrócił uwagę, że choć czasy się zmieniły i metody walki z pożarami, oraz zmienił się również sprzęt gaśniczy, to mimo tego przybywa strażakom nowych obowiązków. - Może się zdarzyć, że w tym wirze codziennych obowiązków ktoś z nas zagubił to, co dla niego najważniejsze. Utracił łączność z Bogiem – akcentował ks. Zakrzewski.

Zwrócił uwagę, że człowiek oddalający się od Boga zawsze swój wzrok, swoje serce kieruje komuś lub czemuś innemu. Chwyta się przyjemności lub jakieś materialnej zdobyczy. Po pewnym czasie staje się niewolnikiem. Nie ma siły i niech chce się uwolnić. - Grzech jest sprzeciwem wobec woli Bożej. Grzesznik uważa, że wola Boża nie ma dla niego wartości, jest mu obca. Przez nasze grzechy osłabiamy również wspólnotę wierzących. Dzięki Bożemu Miłosierdziu możemy zawsze zacząć od początku. Możemy porzucić fałszywą drogę zła, naprawić wyrządzone krzywdy. Niejednokrotnie droga powrotu jest długa i trudna, bo grzesznik musi pokonać samego siebie i otworzyć się na działanie Boga. Bóg zawsze wychodzi naprzeciw, przebacza grzech i winę - zwracał uwagę ks. kapelan.

W trakcie Mszy św. modlono się również za zmarłych druhów i druhny.Wspominano także zmarłego śp. Tadeusza Grabowskiego ze Słoniaw, którego pogrzeb odbywał się w trakcie zamyślenia. Wielkopostne zamyślenia kierują uwagę druhów strażaków na głęboką modlitwę zarówno za ich samych, jak i ich rodziny.

Podobne zamyślenia odbędą się również w innych miejscach naszej diecezji, m.in.: w Gąbinie, Gralewie, Orszymowie, Chrostkowie, Malużynie, Sońsku, Zielonej k. Ciechanowa i Strzygach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama