Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pełna Wisła

Poziom wody na rzece przekroczył stany ostrzegawcze. Starosta Płocki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od 28 lutego dla miast i gmin Wyszogród i Gąbin oraz gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.

Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy w Wyszogrodzie: we wtorek o godz. 7 rano wodowskaz pokazał tam 506 cm (stan ostrzegawczy to 500 cm, stan alarmowy – 550 cm). Niewiele brakowało też do przekroczenia stanu ostrzegawczego w Kępie Polskiej. O godz. 7 rano było tam 447 cm, a stan ostrzegawczy dla tego miejsca wynosi 450 cm, stan alarmowy – 500 cm.

Jak wyjaśnia Jan Jerzy Ryś, kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w starostwie powiatowym w Płocku, tendencja jest wzrostowa, ale nie jest to stan dynamiczny. – Średnio poziom wody w Wiśle na naszym terenie podnosi się o centymetr na godzinę. Jest to spokojny wzrost spowodowany m.in. spływem wód opadowo-roztopowych z górnej części zlewni – wyjaśnia J. Ryś.

Wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego w rejonach Wyszogrodu i Kępy Polskiej może się utrzymać do 1 marca, ale tak naprawdę trudno w tej chwili mówić o prognozach na kolejne dni. Na razie sytuacja nie wydaje się być groźna. Służby przeciwpowodziowe gmin zobowiązane są do monitorowania sytuacji na podległym terenie oraz informowania, co cztery godziny od czasu ogłoszenia pogotowia, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego o podjętych działaniach i rozwoju sytuacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama