Nowy numer 48/2020 Archiwum

Lourdes w Przasnyszu

Chorzy i niepełnosprawni, jak co miesiąc, modlili się w przasnyskiej farze.

Od kilku lat w każdą drugą sobotę miesiąca w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP odprawiana jest Msza św., organizowana przez parafię św. Wojciecha i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Jestem". W tych Eucharystiach i obywających się zwykle po nich spotkaniach przy herbacie i cieście, uczestniczą niepełnosprawne dzieci i młodzież oraz ich rodzin.

W lutym nabożeństwo to miało szczególny charakter z uwagi na przypadające tego dnia wspomnienie Najświętsza Maryja Panna z Lourdes i Światowy Dzień Chorych. We Mszy św., która odprawił ks. proboszcz Andrzej Maciejewski uczestniczyły tym razem także osoby chore z parafii.

W homilii ks. Andrzej nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii o weselu a Kanie Galilejskiej zwracając uwagę na Matkę Bożą i jej niezwykłe wyczucie sytuacji. Maryja potrafiła się znaleźć we właściwym czasie i miejscu, kiedy zauważyła, że brakuje wina i zaradziła temu prosząc o pomoc Syna. Kaznodzieja odwołał się również do objawień z Lourdes przywołując m.in. postać św. Bernadety Soubirous, której ukazała się Maryja. Ks. Maciejewski podkreślił wielką delikatność i takt Matki Najświętszej, która, choć jest przecież Królową Świata, pokornie zapytała tę prosta wiejską dziewczynkę, czy chce Ją widywać. Homilię zakończyła modlitwa św. Jana Pawła II za chorych.

Uczestnicy Eucharystii mogli skorzystać z namaszczenia chorych, a wychodząc z kościoła, przeżegnać się wodą przywiezioną z Lourdes.

Comiesięczne Msze św. i spotkania dla niepełnosprawnych spotkały się z dużym uznaniem ze strony ich uczestników, którzy docierają na nie tylko z Przasnysza, lecz także z innych miejscowości. Dla niektórych osób stanowi to duże wyzwanie logistyczne, jednak mimo to starają się co miesiąc przyjeżdżać. Homilie zazwyczaj mają charakter wspólnego dialogu głoszącego je ks. Maciejewskiego oraz dzieci. Każda Eucharystia ma także jakiś szczególny rys: np. w październiku odmawiamy jest różaniec, a w listopadzie - modlitwa za zmarłych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama