Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nowy blask starej wieży

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace rewitalizacji wieży ciśnień w Ciechanowie.

Miasto pozyskało na ten cel 4 miliony złotych dofinansowania ze środków unijnych.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała miastu wnioskowane 52 proc. dofinansowanie do projektu: "Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych".

Rewitalizacja oznacza przystosowanie konstrukcji wieży do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej unikatowy kształt. Rewitalizacja obejmować będzie m.in. demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika oraz elementów niezwiązanych z konstrukcja zbiornika; wykonanie nowego poszycia zewnętrznego zgodnie z koncepcją; konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej wieży oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego; prace w zakresie fundamentów.

W ramach modernizacji pojawią również nowe elementy. Planowane jest wykonanie pełnej instalacji iluminacji wieży zgodnie z koncepcją, oświetlenie liniowe LED na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa, podlegające regulacji z możliwością zapalania i gaszenia oddzielnie każdego z elementów.

Teren wokół wieży ubogaci estetyczne przedpole dla Eksploratorium Matematyki i Techniki. Jak informuje ratusz, w planach jest rozmieszczenie na terenie serii rzeźb lub instalacji artystycznych. W planach jest także utworzenie oczka wodnego w formie pierścienia otaczającego podstawę wieży z podwodnym oświetleniem i fontanną ze sterowanym oświetleniem. Na terenie wokół zbiornika zostanie wykonane oświetlenie oraz zostanie ustawiony przenośny pawilon ekspozycyjny dostosowany do potrzeb planowanego Eksploratorium Matematyki i Techniki.

W nowopowstałym pawilonie znajdzie się miejsce na prowadzone zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi. – Wieża ciśnień to charakterystyczny obiekt naszego miasta. Po przeprowadzeniu inwestycji będzie to miejsce edukacji, odpoczynku i nauki, przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i turystów. To pierwsza tak duża inwestycja w Ciechanowie w obiekt o przeznaczeniu turystycznym. Udało nam się pozyskać potężne pieniądze z Unii Europejskiej na realizację inwestycji, a nasz projekt okazał się jednym z najlepszych na całym Mazowszu. To powód do satysfakcji dla całego ratusza i wszystkich, którzy nam pomagali i przyczynili się do tego sukcesu – przyznaje prezydent Krzysztof Kosiński.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma