Nowy numer 03/2020 Archiwum

Dni wszystkim potrzebne

Dobiegł końca Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Gdzie nie spojrzeć, wszystkim nam potrzeba jedności, bo podeptano ją w Kościele, w rodzinach, w państwie. Ktoś nam powiedział, a myśmy uwierzyli duchowi zamętu. Niestety, w wielu sercach zepsuło to ducha świąt Bożego Narodzenia.

W tym kontekście obchodzony w Kościele Powszechnym tydzień ekumeniczny jest jak antidotum i wyraźny przykład, że można inaczej. Bo choć się różnimy: katolicy, prawosławni, ewangelicy i mariawici, to jednak podejmujemy wysiłek, aby iść do jedności.

Przypomina mi się przykład z drzewem, które zimą jest pozbawione liści. Wydaje się, że jego gałęzie są suche i pozbawione życia. Ale jeśli taką gałązkę włożymy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu do wody, to po jakimś czasie wypuści ona pędy, potem liście, a później może nawet zakwitnie. O jedność trzeba się zatroszczyć. Jest przede wszystkim łaską od Pana, ale musi się spotkać z naszym otwarciem i zaufaniem: owym ciepłem, słońcem i wodą.

Nowy pastor wspólnoty ewangelickiej w Płocku powiedział mi kilka dni temu jeszcze o jednym motywie, dlaczego mamy się wspólnie w tych dniach modlić. - Gdy patrzymy na współczesny świat i widzimy grożące nam niebezpieczeństwa, uświadamiamy sobie, że osłabiają one ducha wiary w nas wszystkich. I to jest kolejny motyw, aby razem szukać miejsca dla człowieka religijnego w tym świecie" - usłyszałem od ks. Szymona Czembora.

Naprawdę tego tygodnia modlitw o jedność wszyscy potrzebujemy...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Polibiusz
  18.01.2017 11:17
  "choć się różnimy: katolicy, prawosławni, ewangelicy i mariawici, to jednak podejmujemy wysiłek, aby iść do jedności". Czyli jesteśmy jednakowo oddaleni od tego Punktu docelowego? Katolicyzm jest na równi z innymi wyznaniami? To herezja bez względu kto ją głosi. Może i słusznie jak twierdzą pewni wierni do wielu współczesnych księży należy zwracać się PER PASTORZE?
 • Polibiusz
  18.01.2017 11:37
  @śwjacenty - protestantyzm w samej swej podstawie sola scriptura jest jest pokusą lewitacji w trakcie piłowania gałęzi na której się siedzi (vide idea szukania CZYSTOŚĆI BIBLIJNEJ przez "odrzucenie niebiblijnych praktyk" konsekwentnie stosowana to czysty absurd). Wystarczy elementarna refleksja nad tym czym jest real, znak, pojęcie, złożony wytwór językowy, jego interpretacja... (pomijam tu historię Biblii i jej kanonu).
  doceń 0
 • Polibiusz
  18.01.2017 11:45
  @Mol "przecież to nie jest wszystko jedno, w jaki sposób się wierzy w Jezusa." Tak, ale przede wszystkim wierzy się Komuś w COŚ. "Jak" to sprawa drugorzędna. Z owym "CZYMŚ" to jest tak jak ze znakami drogowymi. Brak odpowiedniego znaku w odpowiednim miejscu może spowodować, że spadamy w czeluść...
 • śwjacenty
  18.01.2017 12:20
  Czy uważasz, że słowa św. Pawła o tym, że całe Pismo jest natchnione i pożyteczne do wykrywania błędów to absurd ?
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama