Z teologiczną wiedzą zmierzyło się dziś 37 uczestników olimpiady ze szkół ponadgimnazjalnych.
W marcu do Lublina na ogólnopolski finał 27. Olimpiady Wiedzy Teologicznej pojedzie trójka uczestników jej diecezjalnego etapu: Zuzanna Czarnomska z Ciechanowa, Monika Tarnowska z Ciechanowa i Krzysztof Wichrowski z Gostynina.
- Cieszymy się na pewno z tego, że dzięki naszemu przygotowaniu udało się nam osiągnąć taki wynik - mówią Zuzanna i Monika, które chodzą do ciechanowskiego LO im. Zygmunta Krasińskiego i przygotowywały się pod kierunkiem katechetki Agnieszki Boniakowskiej. - Jan Paweł II pisał, że wiedza i wiara to dwa skrzydła, na których można się wznieść. Dzięki tej wiedzy możemy rozwijać naszą wiarę; ona pozwala nam rozumieć lepiej słowo Boże, liturgię. Wiedza teologiczna może być też impulsem, który zaprowadzi ludzi do Boga - przekonują finalistki.
Co było najtrudniejsze w przygotowaniu do olimpiady? - Zrozumienie podstawowych pojęć, które często pojawiają się w encyklikach, ale nie są nigdzie wyjaśniane - przyznają licealistki z Ciechanowa. Obie należą też do Ruchu Światło-Życie i uważają, że to właśnie bycie w nim i formowanie się w środowisku oazy młodzieżowej dorzuciło cegiełkę do tego sukcesu.
- Bez olimpiady pewnie bym nie przeczytał tych wszystkich materiałów, jakie przeczytałem, przygotowując się do niej - przyznaje otwarcie Krzysztof. Uczestnik teologicznej olimpiady uważa, że ta wiedza może się przydać i jest ważna tym bardziej, im częściej spychana jest na margines we współczesnym świecie. - To bardzo ważne we współczesnych czasach, kiedy coraz częściej ludzie budują sobie świat bez Boga. Jeśli ktoś stara się tę wiedzę nie tylko poznać, zrozumieć, ale i wziąć do serca, może stać się drogowskazem - przekonuje Krzysztof Wichrowski, którzy uczy się w LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, a przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem ks. Kamila Kowalskiego.
W diecezjalnym etapie olimpiady, który odbywał się w Wyższym Seminarium Duchownym, uczestniczyło 37 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej tematem - hasłem były słowa: Orędzie Fatimskie jako znak nadziei. To nie był łatwy test - przyznaje zarówno młodzież jak i organizatorzy tego etapu. Wszystkim uczestnikom pogratulował ks. Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego płockiej kurii. Uczestnicy i katecheci otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe i, oczywiście, perspektywę wyjazdu na finał olimpiady.
am