Nowy numer 46/2018 Archiwum

Trzy korony

W regionie przejdzie 20 OTK - najstarszy w diecezji pójdzie w Płocku; beniaminki szykują się w Ciechanowie, Golubiu-Dobrzyniu i Skępem.

- Przyjdźcie, proszę, na Orszak! Pragnę spotkać całe Wasze rodziny: dzieci, rodziców, dziadków! Niech będzie to okazja do wspólnego świętowania, śpiewania kolęd i dzielenia się wiarą oraz modlitwy za nasze rodziny - zachęca bp Piotr Libera przed Uroczystością Objawienia Pańskiego. 6 stycznia ulicami naszych mazowieckich miast i miejscowości przejdzie 19 Orszaków Trzech Króli. Będą im towarzyszyły słowa św. Franciszka: „Pokój i dobro”.

Płock

W stolicy diecezji barwny korowód z Trzema Królami przejdzie po raz 6. Organizatorzy chcą, by orszakowy pochód pojawił się każdego roku w innej części miasta, dlatego tym razem jego trasa będzie wiodła od bazyliki katedralnej, ulicami: Tumską, Kościuszki, pl. Obrońców Warszawy, Kolegialną i Słoneczną do parafii św. Józefa na płockiej Cholerce. W role jadących konno Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się: tradycyjnie już - ks. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii św. Benedykta na Radziwiu, a także Jerzy Obrębski, szef Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” i Andrzej Żabka, przedsiębiorca z Gąbina. Rolę Świętej Rodziny przyjęło małżeństwo z Płocka: Małgorzata i Paweł Raczyńscy wraz z dziećmi: urodzonym niedawno Szymonem Karolem (rola małego Jezusa) i Gabrysią (rola aniołka).

Płocki Orszak Trzech wyruszy od godz. 11 sprzed katedry. Nieodłączną jego częścią są scenki, nawiązujące do historii Zbawienia. Wśród nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowana scena stworzenia świata i pierwszych rodziców. W ich realizację włącza się: młodzież z Koła Ewangelizacyjno-Misyjnego ze Szkoły Podstawowej nr 17, Zespołu Szkół Centrum Edukacji, członkowie grupy teatralnej działającej przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, a także kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego. Scenki objaśniać będą członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej filii w Płocku. Płocczanie otrzymają królewskie korony i śpiewniki z kolędami, a także będą mogli włączyć się w trzy orszaki: afrykański, azjatycki i europejskich, tworzone przez uczniów szkół podstawowych. Tym razem w śpiewaniu kolęd podczas tych ulicznych jasełek pomogą m.in. zespół Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Kapela Płocka” oraz chór Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku.

U celu, czyli w kościele parafii św. Józefa wszyscy, wzorem Trzech Króli, złożą pokłon Dzieciątku. Kulminacją tych obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem Ordynariusza Płockiego, z oprawą muzyczną Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

- Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą w miłej, rodzinnej atmosferze obchodzić radosne święto Objawienia Pańskiego, wspólnie śpiewać najpiękniejsze polskie kolędy, krzewić wartości, które ukształtowały Polskę i Europę oraz manifestować wiarę w wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat - zachęca Kazimierz Urbaniak, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego OTK w Płocku.

W organizację płockiego korowodu od kilku lat włączają się m.in. organizacje katolickie. Patronat honorowy nad Orszakiem Trzech Króli objęli: biskup płocki Piotr Libera, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz starosta płocki Mariusz Bieniek.

Ciechanów

Na Łydynią Orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy. Wyruszy on o godz. 15 sprzed ratusza, na placu Jana Pawła II w kierunku kościoła farnego, gdzie czekać będzie na orszakowych gości Święta Rodzina. W czasie przemarszu zagra orkiestra dęta OSP Ciechanów, a na czele korowodu pojadą Trzej Królowie na koniach. Uczestnicy OTK otrzymają śpiewniki i korony, ale mile widziane, zwłaszcza u najmłodszych, są także samodzielnie wykonane korony i kostiumy Trzech Mędrców. Gdy cały orszak pokłoni się Dzieciątku, o godz. 16 w ciechanowskiej farze rozpocznie się uroczysta Msza św. Wydarzenie organizowane jest przez ciechanowskie parafie wspólnie z Prezydentem Miasta.

Golub-Dobrzyń

Również w tym północno-wschodnim przyczółku naszej diecezji uliczne jasełka odbędą się po raz pierwszy. Orszak trzech Króli rozpocznie się o 14.30 i wyruszy z placu Tysiąclecia na Golubską Starówkę. Tam na wszystkich będzie czekała żywa szopka betlejemska.

Skępe

Tu również planowany jest pierwszy Orszak Trzech Króli. Organizatorzy - parafie i urząd miasta zapraszają na rynek w południe. Orszak wyruszy o godz. 12.15 na plac odpustowy przed sanktuarium NMP Skępskiej.

Na mapie diecezji płockiej jest wiele miejsc, gdzie tradycja Orszaku trzech Króli już na dobre się zakorzenia. Gdzie jeszcze przejdą w orszaki z Trzema Królami?

Gostynin - Barwny korowód poprzedzi tu Msza św. o godz. 11 w parafii Miłosierdzia Bożego. Orszak przejdzie do parafii św. Marcina.

Janowo - Po Mszy św. o 11.15, drugi orszak janowski wyruszy w kierunku rynku. Tam, przy szopce będzie miało miejsce wspólne kolędowanie.

Nasielsk - Po raz trzeci przez miasto przejdzie królewski korowód. Rozpocznie się on o 11.30 na skwerze przy pomniku św. Jana Pawła II. Tam Trzej Królowie złożą hołd Dzieciątku Jezus, a ks. proboszcz parafii św. Wojciecha i burmistrz miasta złożą noworoczne życzenia. Orszak przejdzie do kościoła parafialnego, gdzie będą miały miejsce jasełka, a następnie zostanie odprawiona Msza św.

Maków Mazowiecki - Organizowany po raz drugi orszak rozpocznie się o godz. 11 na rynku. Następnie barwny korowód przejdzie do kościoła farnego, gdzie w południe rozpocznie się Msza św.

Modlin-Twierdza - Barwny korowód wyruszy po raz drugi sprzed kościoła i przejdzie pomiędzy blokami do szkolnej hali sportowej. Tam zostanie odprawiona Msza św.

Płońsk - O 12.30 w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego rozpocznie się Msza św. Godzinę później wyruszy orszak, który przejdzie ulicami miasta i zakończy się na rynku wspólnym kolędowaniem.

Przasnysz - Trzy orszaki: czerwony (z parafii farnej po Mszy św. o 12.00), niebieski (z parafii św. Stanisława Kostki po Mszy św. o 11.30) i zielony (z parafii Chrystusa Zbawiciela po Mszy św. o 11.30) wyruszą po Mszach św. z poszczególnych parafii miasta, na czele z Królami, jadącymi konno. Kulminacja święta - na Rynku (ok. godz. 13). Tam będzie czekała m.in. żywa szopka. To będzie już czwarty Orszak trzech Króli w Przasnyszu. Jego organizatorem jest Domowy Kościół, a współorganizatorami trzy miejscowe parafie.

Obryte - Orszak rozpocznie się zbiórką pod budynkiem Placówek Oświatowych. Orszak wyruszy do kościoła, gdzie o godz. 12.00 odbędzie się Msza św. w parafii św. Jana Chrzciciela.

Popowo - Po Mszy św. o 11.00 wyruszy samochodowy orszak, prowadzony przez samochody strażackie. Po dotarciu do szkoły w Jackowie Górnym, rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Pułtusk -  O 12.00 rozpocznie się Msza św. w bazylice kolegiackiej. Następnie przez rynek i ulicami miasta wyruszy orszak, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus.

Raciąż - Barwny korowód poprzedzi Msza św. o 11.30 w parafii św. Wojciecha. Orszak przejdzie przez rynek miasta do urzędu gminy, gdzie zostanie oddany hołd Dzieciątku. Raciąski orszak odbędzie się po raz drugi.

Radzanów n. Wkrą - OTK rozpocznie się Mszą św. o godz. 12. Następnie korowód wyruszy ulicami miejscowości. Warto zauważyć, że jedna ze scen ulicznych jasełek będzie odegrana przy budynku dawnej synagogi.

Rypin - Wszystko rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański na placu Nowego Rynku. Orszak przejdzie do żłóbka ustawionego przy kościele parafii św. Stanisława Kostki. Następnie w świątyni zostanie Msza św.

Sierpc - Trzy orszaki wyruszą z trzech parafii, po Mszach św. i połączą się w jeden marsz. Rozpocznie się o godz. 13, przed klasztorem; drugi orszak wyruszy sprzed fary, a trzeci król będzie czekał na ul. Piastowskiej. Wszyscy dotrą do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbędzie będzie wspólne śpiewanie kolęd.

Tłuchowo - O 11.00 orszak wyruszy sprzed budynku szkoły. Następnie będzie podążał w kierunku kościoła, gdzie na zakończenie zostanie odprawiona Msza św.

Żuromin - Organizowany po raz drugi w mieście orszak rozpocznie się o 11.00 przed budynkiem LO im. Marii Dąbrowskiej. Korowód przejdzie następnie ulicami miasta do kościoła. Tam zostanie odprawiona Msza św. Po niej odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu uczniów LO.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy