Nowy numer 48/2020 Archiwum

I oby za rok było nas więcej...

Aldona Wiśniewska, która wraz z mężem Arturem tworzy diecezjalną parę doradców życia rodzinnego, opowiada o świętach Bożego Narodzenia przeżywanych w wielodzietnej rodzinie.

Ks. Włodzimierz Piętka: Jesteście rodziną wielopokoleniową. Ile osób usiądzie przy Waszym wigilijnym stole?

Aldona Wiśniewska: Jest już naszą wieloletnią tradycją, że przy wigilijnym stole siadamy w domu rodzinnym dziadków Wiśniewskich. Zdarzało się, że była nas prawie czterdziestka. W tym roku będziemy w nieco mniejszym, 18-osobowym składzie. Siostra Małgosia, która mieszka w Lublinie, ma już swoją liczną rodzinę i stół wigilijny.

Co w sobie ma tak liczna rodzina w kontekście dzisiejszego społeczeństwa singli?

Bardzo często po koncertach ludzie mówią nam: „Zazdrościmy wam tak licznej rodziny”. Oczywiście, są rodziny jeszcze liczniejsze, ale przecież jest też tylu samotnych. Jeśli wierzymy, że Pan Bóg daje nam drugiego człowieka, aby się wzajemnie wspierać w drodze do Niego, to w dużej rodzinie naprawdę odnajdujemy wielkie wsparcie. Możemy w ten sposób naszym bliskim służyć, pomagać, szanować ich, troszczyć się i uczestniczyć w ich życiu – po prostu kochać, ale też przez to budować swoje człowieczeństwo, swoją wrażliwość, temperować pychę i czerpać z tego dużo radości i życiowej satysfakcji.

Wiele rodzinnych wspomnień ożywa w każdym z nas przy dzieleniu się opłatkiem i przy świątecznym stole... A jak jest u Was?

Kiedy żył dziadek, Stanisław Wiśniewski, wieloletni organista parafii Glinojeck, w święta Bożego Narodzenia wygłaszał co roku podobne życzenie: „... i oby za rok było nas więcej”. I tak narodziło się 15 wnucząt. Teraz my to życzenie powtarzamy swoim dzieciom. Już jesteśmy dziadkami Jasia, synka Antosi i Tomka, a teraz przed nami będzie kolejna okazja do życzeń.

Ale nie wszyscy w Waszej licznej rodzinie mieszkają na miejscu, w Glinojecku. Jak podtrzymujecie więzi, gdy ktoś jest daleko?

Kontakt i relacja pomiędzy członkami rodziny zależy przede wszystkim od chęci utrzymywania więzi. Dzisiaj można dosłownie widywać się i słyszeć codziennie przez telefon czy internet. To ogromne ułatwienie. Oczywiście nic nie zastąpi spotkania, na które zawsze czekamy. wlodzimierz.pietka@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama