Nowy numer 49/2020 Archiwum

Z familijną wyobraźnią

W słowach: "Idźcie i głoście... w rodzinie i poprzez rodzinę", chodzi o coś więcej, niż hasło i program - czytamy w oświadczeniu Rady Społecznej przy biskupie płockim.

W najnowszym oświadczeniu rada odniosła się do inicjatyw duszpasterskich w diecezji, których celem jest "poprawa kondycji duchowej, moralnej i społecznej rodzin żyjących na Mazowszu".

W komunikacie zauważa się znaczące zmiany w polityce prorodzinnej: "Rada Społeczna pozytywnie ocenia działania wspierające rodzinę oraz apeluje do wszystkich sił politycznych i społecznych, by politykę prorodzinną wyłączyć z walki politycznej i ideologicznej. Deklarujemy gotowość do współpracy z wszystkimi, których celem jest polityka prorodzinna, powszechna, progresywna i neutralna" - czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie zwraca się też uwagę na formy duszpasterstwa, które otwierają się i służą zagadnieniom rodzinnym: "Szczególne uznanie należy się tym małżonkom i rodzicom, którzy budują Kościół domowy, po chrześcijańsku rozwiązują kryzysy rodzinne, troszczą się tak samo o wychowanie własnych dzieci, jak i znajdują czas na aktywne uczestnictwo w Parafialnych Radach Duszpasterskich, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, Kościele Domowym, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Akcji Katolickiej, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar". Dokument wspomina o szczególnej roli osób starszych.

Rada społeczna wskazuje również na przyczyny współczesnego kryzysu rodziny. Są nimi m.in.: kultura tymczasowości, konsumpcja, czy egoistyczne nastawienie, wychowanie dzieci w niepełnych rodzinach oraz problem ubóstwa. Niebezpieczeństwo wypływa również z ideologii gender i skutków rewolucji seksualnej, zwłaszcza pornografii.

"Na rzecz rodziny należy pracować wspólnie z ludźmi dobrej woli, którym leży na sercu dobro rodzin, dzieci, matek i ojców, osób w podeszłym wieku. Oznacza to także współpracę z samorządami, władzami lokalnymi, Kościołami siostrzanymi" - czytamy dalej. Przypomina się również, że duszpasterskiego towarzyszenia potrzebują osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama