Nowy numer 48/2020 Archiwum

Oświecony katolik

Kim był ks. Wojciech Anzelm Szweykowski, wyjaśnił ks. prof. Michał Grzybowski w Towarzystwie Naukowym Płockim.

Ks. Stanisław Staszic i ks. Wojciech Anzelm Szweykowski - jeden znany, drugi raczej nie, a przecież obydwaj byli przedstawicielami polskiego oświecenia katolickiego; obydwaj doceniali wagę rozumu, ale go nie przeceniali, wiedząc, jak harmonijnie dopełnia się rozum i wiara; tworzyli zręby szkolnictwa wyższego w Warszawie. Postać tego drugiego - pierwszego rektora Uniwersytetu Warszawskiego, pochodzącego z Makowa Mazowieckiego, przypomniał ks. prof. Michał M. Grzybowski w Towarzystwie Naukowym Płockim.

- Mazowsze przez stulecia wydawało kapłanów, którzy w różny sposób służyli Kościołowi i ojczyźnie pomnażając jego kulturę i narodowe dziedzictwo. Można tu wspomnieć ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) z Sarbiewa koło Płońska, zwanego polskim Horacym opiewającym uroki Mazowsza, Aleksandra Kakowskiego (1862-1938) z Kak i Dębin koło Przasnysza, przewodniczącego Rady Regencyjnej, kardynała odrodzonej Polski, arcybiskupa – metropolitę warszawskiego, Antoniego Władysława Szlagowskiego (1864-1956) z Gulczewa koło Płocka, znanego kaznodzieję, biblistę, a w latach 1927-1928 rektora Uniwersytetu Warszawskiego czy z czasów najważniejszych ks. Władysława Skierkowskiego (1886-1941) z Głózka koło Mławy, etnografa, piewcę folkloru kurpiowskiego. Do tej listy warto dołączyć duchownego z Makowa w ziemi różańskiej ks. Wojciecha Anzelma Szweykowskiego - mówił ks. profesor.

W czasie odczytu, w biografii ks. Szweykowskiego zwrócono uwagę na wagę wychowania i wykształcenia, które otrzymał, a następnie innym przekazywał, oraz na związki ks. Szweykowskiego z Płockiem i diecezją. W dyskusji zwrócono z kolei uwagę m.in. na kontekst kulturowy i historyczny, w którym działał pierwszy rektor UW.

Odczytowi towarzyszyła wystawa prezentująca związki Towarzystwem Naukowym Płockim z Uniwersytetem Warszawskim. Wystawę tę można oglądać do końca stycznia 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama