Jest nowy dwór i iluminacja - to już 25. świąteczna ekspozycja w sierpeckim skansenie.
Muzeum Wsi Mazowieckiej pozyskało nowy obiekt; jest nim dwór pochodzący z Uniszek Zawadzkich. Oryginalnie 18-wieczny budynek prezentuje w swoich wnętrzach ekspozycję, dokumentującą wystrój z II połowy 19 wieku. Amfiladowy układ prowadzi z sieni, przez jadalnię, kancelarię pana domu, kuchnię. W dworze urządzono także sień służącej i spiżarnię. Wnętrza wyposażono w czynne piece odtworzone według oryginalnych wzorów.
Pracownicy Muzeum dobierali elementy ekspozycji z wielką pieczołowitością, tak, by konsekwentnie reprezentowały wspomniany okres. Nie było to zadanie łatwe; wiele obiektów tamtego czasu po prostu trudno już zdobyć, a cenne eksponaty sporo kosztują. Dlatego część z nich jest tu rekonstrukcją - np. piękna, czarna suknia, uszyta współcześnie według 19-wiecznych wzorów. Częścią tej wystawy są obrazy, zakupione z wniosku, wystosowanego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich znajduje się m.in. praca Juliusza Kossaka. Ekspozycja w dworze z Uniszek Zawadzkich - drugim obiekcie dworskim na terenie skansenu, będzie się stopniowo rozwijać i powiększać.
W dworskiej kuchni panuje już świąteczna atmosfera. Ekspozycja prezentuje proces przygotowania tradycyjnych wigilijnych potraw, jadanych do dzisiaj, wbrew współczesnym modom kulinarnym. W kuchni pokazano też "wigilię poranną" dla służby, która posilała się już rankiem, by potem pójść do swoich obowiązków.
Święta Bożego Narodzenia wkroczyły też na dobre do pozostałych obiektów sierpeckiego skansenu. Również we wnętrzach chałup z mazowieckich wsi, pokazano świąteczne potrawy i składniki, potrzebne np. do wypieku ciast. W izbach zamiast późniejszych choinek można zobaczyć snopy niewymłóconego siana, przystrojone ozdobami z opłatka - tzw. światami. Wystawa "Boże Narodzenie na Mazowszu" przypomina też o zanikających zwyczajach świątecznych, o chodzeniu od domu do domu kolędników: chłopców z szopką, Trzech Króli, Herodów. Ekspozycja świąteczna w skansenie zyskała w tym roku specjalną iluminację.
Wystawę można oglądać od 11 grudnia do końca lutego przyszłego roku.
am