Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pogromcy biedy

Wielkimi krokami zbliża się finał Szlachetnej Paczki - to już ten weekend.

Już niedługo magazyny Szlachetnej Paczki zostaną otwarte. Kilkanaście drużyn w naszej diecezji wyruszy w tę sobotę i niedzielę do rodzin i osób, które zostały włączone do ogólnopolskiego projektu Stowarzyszenia Wiosna. Wolontariusze będą rozwozić do domów paczki, przygotowane przez darczyńców, odpowiadające potrzebom rodzin, których bieda jest niezawiniona i często spowodowana chorobą, stratą bliskiej osoby, starością i samotnością czy zdarzeniami losowymi.

Świąteczna pomoc Szlachetnej Paczki ma się stać dla nich motywacją do dalszej walki o lepsze jutro. O takie lepsze jutro walczy np. 63-letnia pani Barbara, od lat cierpiąca na nerwicę i zmagająca się z cukrzycą. Ma trójkę dzieci, przy czym mieszka z jednym synem, a pozostała dwójka jest z nią głównie w kontakcie telefonicznym. Po odliczeniu kosztów leczenia i utrzymania zostają jej na życie 53 zł. Na co dzień może liczyć na wsparcie siostry i sąsiadów. Mimo wszystko się nie poddaje. Jej najpilniejszą potrzebą jest pralka, bo stara się popsuła.

Nie może się poddać także pan Grzegorz, po śmierci żony wychowujący obecnie trójkę dzieci. Czworo dorosłych już się usamodzielniło i wspiera go, jak może. Pan Grzegorz, by samotnie prowadzić gospodarstwo, opiekować się dziećmi, musiał zrezygnować z dodatkowych prac, który były innymi źródłami dochodu. Rodzina utrzymuje się z renty i zasiłku rodzinnego. Na osobę to nieco ponad 400 zł. Ich potrzeby to przede wszystkim żywność i środki czystości. To jedne z wielu poruszających historii rodzin z północnego Mazowsza, włączonych w tym roku do Szlachetnej Paczki. Tymczasem na stronie internetowej projektu trwa ostatnie odliczanie. Na Mazowszu czekają na pomoc jeszcze 2 rodziny.

A już od jutra, w finale akcji 10-11 grudnia, darczyńcy będą dostarczać paczki do magazynów akcji: w Płocku, Ciechanowie, Płońsku, Przasnyszu, Rypinie, Tłuchowie, Sierpcu, Raciążu, Glinojecku, Pułtusku, Grudusku, w Ciemniewku (rejon Sońsk-Gołymin), Mławie, Pomiechówku, Regiminie (rejon Opinogóra-Regimin), Serocku, Nasielsku i Żurominie. Przez całą sobotę i niedzielę, czyli w tzw. Weekend Cudów, członkowie paczkowych drużyn będą rozwozić je do rodzin. Jak mówi Joanna Janiszewska, liderka rejonu sierpeckiego, doświadczenie pokazuje, że wolontariusze docierają do tych ludzi, by także dać im nadzieję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama