Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Korona dla Matki

Zachęcamy do zapoznania się z adwentowym cyklem w "Gościu Płockim" - co tydzień na VIII stronie.

W tegoroczny Adwent, w duchu przygotowań do 300-lecia koronacji Obrazu Jasnogórskiego, proponujemy pielgrzymkę po miejscach, w których Maryja została szczególnie uczczona w naszej diecezji.

Jest osiem takich sanktuariów w diecezji: najstarszym jest Skępe, gdzie koronacja cudownej figury odbyła się już w 1755 r. Następne uroczystości koronacyjne miały miejsce w Czerwińsku - w 1970 r., w Oborach - w 1976 r., w Przasnyszu - w 1977 r., w Sierpcu - w 1983 r., w Osieku - w 1995 r., w Żurominie - w 2000 r. i w Popowie - w 2015 r. We wszystkich tych miejscach, dla podkreślenia godności i autentyczności kultu, na skronie Matki Bożej nałożono korony.

Najbardziej adwentowym z tych miejsc jest Skępe i figura Matki Bożej Służebnicy Pańskiej. XV-wieczna późnogotycka figura, przywieziona do Skępego z Poznania, została koronowana w maju 1755 r. Dokonał jej biskup sufragan chełmiński Fabian Pląskowski. Była to 13. koronacja maryjnego wizerunku w Rzeczpospolitej, co świadczy o wadze tego sanktuarium w historii i tradycji.

Obraz w Czerwińsku koronował kard. Stefan Wyszyński w 1970 r., a była to setna koronacja obrazu maryjnego w Polsce. Kiedy w rok po tym akcie do Czerwińska przybył kard. Karol Wojtyła, miejsce to nazwał "Jasną Górą Czerwińską", mówiąc: "patrząc w ten obraz, musimy sobie uświadomić, że przedstawia on Tę, którą tak bardzo czcimy i kochamy, Tę, która jest najpierw Matką Jezusa Chrystusa, Syna Bożego".

Koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej dokonał również kard. Stefan Wyszyński w 1976 r. - Dlaczego koronujemy tę oborską pietę? - pytał w sanktuarium ojców karmelitów Prymas Tysiąclecia. - Bo jesteśmy na ziemi, która niesie w sobie boleści dziejowe. Na ziemi tej lud swój krzepi Ta, która stała pod krzyżem Syna i patrzyła na Jego Mękę spokojnie, pamiętając o tym, co Chrystus powiedział: "Smutek wasz w radość się obróci".

W 1983 r. została koronowana figura Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu. Dokonał jej kard. Franciszek Macharski. Wtedy właśnie przypadał jubileusz 500-lecia pierwszych objawień Matki Bożej w tym miejscu. Bp Piotr z Chodkowa wydał dekret o cudowności kultu Matki Bożej Sierpeckiej. W XVI i XVII wieku sanktuarium stało się znane w całej Polsce i, jak pisano, "pierwsze po częstochowskim zajmowało miejsce". O tej Madonnie pisał ks. Jan Twardowski: "Królowo sierpecka, z wesołymi oczami, módl się za nami".

Kolejne miejsca maryjnego kultu z koronowanymi wizerunkami Matki Bożej przypomnimy w kolejnych numerach "Gościa Płockiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy