Nowy numer 47/2022 Archiwum

Dwa bieguny wrażliwości

Wiersze nagrodzone w konkursie "Jesienna Chryzantema" to poezja młodych ludzi.

Jak zauważył przewodniczący jury 42. "Jesiennej Chryzantemy", to prawdopodobnie jeden z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce. Obecnie jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. - W tym momencie barierą wiekową jest 30 lat. Staramy się, by był to konkurs dla poetów młodych, obiecujących, debiutujących. Dla poetów, którym potrzeba pewnego wsparcia, pewnego dowartościowania na wielu rozmaitych płaszczyznach, i to od dowartościowania środowiskowego, finansowego, a skończywszy na tym ludzkim - zauważył Maciej Woźniak, poeta, stojący na czele jury konkursu, organizowanego przez płocki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

- Napływają do nas wiersze z całego kraju. I co roku powtarza się ten sam obraz. Mapa fizyczna ładnie nakłada się na tę metafizyczną. Wątek religijny jest tym, który zawsze się pojawia. Sporo napływa wierszy religijnych "ortodoksyjnie", i sporo "nieortodoksyjnie". Ta bardzo ciekawa dwubiegunowość wierszy religijnych nakłada się na mapę wrażliwości religijnej, artystycznej społeczeństwa - ciągnął M. Woźniak. Przyznał też, że czytane przez jury wiersze były odtrutką na płytki dyskurs wszechobecny w mediach.

Utwory, nadesłane na "Jesienną Chryzantemę", oceniane były także przez Macieja Gabryelczyka, poetę, Wisławę Ożóg, malarkę, wiceprzewodniczącą Zarządu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Płocku oraz Agnieszkę Gościeniecką, sekretarza Oddziału.

Główną nagrodę otrzymała Małgorzata Korbiel godło "Buczyna" z Krakowa, za cały nadesłany zestaw. Nie przyznano II nagrody, za to III miejsce równorzędnie zajęli w konkursie: Anna Maria Kobylińska godło "Orzech" z Warszawy za wiersze: "Panorama Hendrika Mesdaga","Podróż", "Napary" i Kacper Płusa godło "Żarty się skończyły" z Łodzi za cały nadesłany zestaw.

W „Jesiennej Chryzantemie przyznawane są jeszcze dwie inne nagrody: Przewodniczącego "Civitas Christiana" oraz Dyrektora Instytutu Wydawniczego PAX; otrzymały je: Joanna Nowak godło "Kronoas" z Płocka za wiersz „Jezus mówi” (od Stowarzyszenia) oraz w kategorii debiut: Anna Sadzik godło "lulladyofjazz" z Krakowa za cały nadesłany zestaw (od PAX). Dodatkowo jury przyznało własną nagrodę specjalną, która powędrowała do Natalii Lewandowskiej godło "Scarlett" z Płocka za wiersz "Bilans", w którym autorka mistrzowsko zawarła głęboką myśl w dwuwersie.

Wyróżnienia finansowe otrzymali natomiast: Marta Stępniak godło "Penelope Cruz" z Małej Wsi za cały nadesłany zestaw, Dawid Kowalczyk godło "DK" z Marzenina za wiersz "Wracając do początku" oraz Katarzyna Szweda godło "shwedi" z Nowego Żmigrodu za cały nadesłany zestaw.

Laureaci konkursu to młodzi, utalentowani poeci, którzy już publikują swoje wiersze w pismach literackich i z powodzeniem startują w konkursach poetyckich. Podczas podsumowania "Jesiennej Chryzantemy" w Domu Darmstadt i po ceremonii wręczenia nagród zaprezentowali swoje utwory publiczności. W czasie wydarzenia odbył się także "konkurs jednego wiersza" i spotkanie z płocką poetką Wandą Gołębiewską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy