Wczoraj w mieście Broniewskiego swój wieczór mieli poeci walczący o laur w konkursie "O Liść Dębu".
"Dobry wiersz jest niczym testament. Kiedyś zostanie wykonany" - te słowa Bohdana Urbankowskiego przywołał podczas uroczystej gali pokonkursowej Waldemar Smaszcz. Obaj krytycy i znawcy literatury, obok poety Macieja Woźniaka oraz Joanny Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, są członkami jury. W tym roku to grono przeczytało prawie 1000 wierszy, jakie nadesłali autorzy z całej Polski. Jak wyjaśnił W. Smaszcz, uprzedzając ogłoszenie werdyktu, nie przyznano tym razem głównej Nagrody Prezydenta Miasta, ale wiersze nagrodzone są tymi, których na pewno do tej pory brakowało. - Pamiętam moje wzruszenie, gdy byłem na studiach i czytałem teksty Skamandrytów: Lechonia, Wierzyńskiego, Tuwima, Słonimskiego, gdy mówili o swoim spotkaniu z Żeromskim. On uświadomił im, jak ważne rzeczy dzieją się przez słowo poetyckie - wspominał W. Smaszcz.
Za słowo poetyckie nagrody w konkursie "O Liść Dębu" otrzymali w tym roku: Michał Witold Gajda godło "Nikotyna" z Wrześni, Jan P. Grabowski godło "Dałeś mi najkrótsze życie i najmocniejsze uczucie" z Gdańska i Maciej Kotłowski godło "golden virgina" z Wejherowa - równorzędnie drugie miejsce. Jury nie przyznało pierwszego i trzeciego miejsca, ale wyróżniło Jana Fryckowskiego godło "Latarka" z Dębnicy Kaszubskiej za wiersz "Do Inki" oraz Małgorzatę Sochoń godło "pięć sójek" z Białegostoku. Wyróżnienie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oddział w Płocku otrzymał Krzysztof Rejmar godło "Greeksleeves" z Warszawy, natomiast wyróżnienie za wiersz o tematyce płockiej - Lidia Izabela Lachowska godło "Jaś i Małgosia" z Przewodowa-Parceli za utwór "Bohaterowie". Specjalną nagrodę przyznaje też dyrektor Książnicy Płockiej za limeryk. Otrzymali je Artur Kozłowski godło "Lira Edwarda" z Ząbkowic Śląskich i Barbara Zakrzewska godło "silvare" z Ostrołęki.
Formą wyróżnienia będzie też wydrukowanie pojedynczych lub dwóch wierszy; zasłużyli na nią: Grzegorz Baczewski z Warszawy, Monika Brągiel z Krakowa, Sandra Budziarska z Łodzi, Jacek Maria Hohensee z Warszawy, Anna Jura z Trzebini, Łukasz Pawłowski z Warszawy, Maciej Rzymski z Łodzi, Iwona Danuta Startek z Biłgoraju i Barbara Zakrzewska z Ostrołęki. W czasie gali można było wysłuchać nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w interpretacji Hanny Chojnackiej-Gościnak, aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku.
W finale królowała piosenka aktorska i literacka, zabrzmiały bowiem "piosenki z dobrym tekstem". Taki właśnie był tytuł recitalu Katarzyny Żak, znanej aktorki telewizyjnej i teatralnej oraz wokalistki, na który złożyły się utwory ze słowami m.in. Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Zabrzmiała też cudownie ciepła bossa nova ze słowami Magdy Czapińskiej z nowej płyty artystki zatytułowanej "Bardzo przyjemnie jest żyć". - Czas w dzisiejszym świecie przyspieszył w dwójnasób. Zatrzymuje się na jedną miliardową część sekundy - na moment przyjścia każdego z nas na świat. Dlatego, że przyjście każdego z nas na świat przynosi nową nadzieję... - mówiła w czasie swojego koncertu aktorka, a prywatnie mama dwóch dorastających córek. W Płocku wspominała m.in. swój debiut wokalny, który zawdzięcza W. Młynarskiemu i opowiadała o tym, co podziwiała w poetce polskiej muzyki A. Osieckiej.
To była już 28. odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. W. Broniewskiego "O Liść Dębu" w Płocku.